“DASMA SHKODRANE”, NATA E VEÇANTË ME PERLAT E MUZIKËS

Një buqetë këngësh popullore tradicionale shkodrane në një mbrëmje të veçantë sollën në qytetin e Shkodrës “Dasmën Shkodrane”.   Një projekt i qendrës rinore Arka dhe përkushtimin e muzikantit të njohur...

SHKODËR, LAMTUMIRË KOLOSI I HUMORIT PAULIN PREKA

Mes lotësh e një dhimbje të madhe miq, familjarë, kolegë e shumë qytetarë të Shkodrës i dhanë lamtumirën e fundit Mjeshtrit të Madh të humorit, aktorit të shquar shqiptar...

HISTORIA E RRALLË, ROJA I TEATRIT QË LUAJTI NË 29 ROLE

Prej 42 vitesh gjatë gjithë kohës është në teatrin “Migjeni”. I palodhur dhe i kudogjendur Pëllumb Gjonaj ka krijuar profilin e tij. Gjonaj i cili festoi 60 vjetorin e lindjes...

Aktori i madh shqiptar: Si më akuzoi shoku i fëmijërisë se i kisha ngacmuar...

Një rol filmi apo teatri mund të të ngrejë si hero në sytë e njerëzve, por mund të të shndërrojë edhe në një figurë të rrezikshme apo të frikshme. Aq...

Pëllumb Gjona, aktori i madh i roleve të vogla…

Shkrimtari dhe regjisori Stefan Çapaliku ka publikaur nje status sot feston 60 vjetorin e lindjes se Pëllumb Gjona, bashkëpunëtori sistematik i pothuajse gjithë bashkëpunimeve të mia me teatrin 'Migjeni'....

Filigrani, nga magjitë e artizanëve shkodranë, në Asiri, origjinën e ardhjes së këtij arti...

Nga Albert Vataj   Edhe pse nuk kanë kaluar shumë vite qëkur artizanët shkodranë arritën të pasuronin me virtuozitetin e tyre krijues galerinë etnografike shqiptare, edhe pse teknologjia e ka përsosur...

“Nuk e harroj”, kënduar nga Irma dhe Eranda Libohova, dy motrat të cilat për...

Festivali i 26-të i Këngës në Radio Televizion u zhvillua në datat 25, 26, 27 dhjetor të vitit 1987, në sallën e Teatrit të Operas dhe Baletit, në Tiranë.   Ky...

Arti shqiptar në zi. Ndahet nga jeta kolosi i humorit shkodran mbarë shqiptarë

Ka ndërruar jetë në moshën 86-vjeçare Mjeshtri i Madh i humorit shkodran dhe mbarë shqiptarë, Paulin Preka. Kolosi i humorit shqiptar mbylli përgjithmonë sytë në Itali, ku jetonte prej...

E përlotur, këngëtarja e njohur flet për Sherif Merdanin: Kur doli nga burgu erdhi...

Këngëtarja Alida Hisku ka kujtuar mes lotësh takimin me Sherif Merdanin, i cili u nda nga jeta pak ditë më parë.   Ajo thotë për News24 se ky shtator e gjen...

“QKF Shkodër të marrë emrin e Kujtim Alisë”, artistët shkodranë propozojnë nismën në ditën...

Në ditën kur iu dha lamtumira e fundit dirigjentit Kujtim Alija, artistët e Shkodrës, përfaqësues të institucioneve të artit dhe Universitetit “Luigj Gurakuqi” propozuan që Qendra Kulturore e Fëmijëve...

Te fundit

Modelja shqiptare rrëfen momentin më të errët të jetës: “Po shkoja drejt vdekjes…”

Modelja Atalanta Kërcyku ka treguar një prej momenteve më të errëta të jetës së saj në “Trotuar”, këtë të djelë në E diell. Ajo tregon...

A do të ndryshojë ora në tetor? Vjen lajmi i papritur

Shumë mund të pyesin nëse do të ndryshojë ora në tetor, siç ndodh prej shumë vitesh. Por, si duket ende nuk ka një vendim. Parlamenti...

I dhanë gabimisht 6 doza të vaksinës “Pfizer”, ja çfarë i ka ndodhur 23-vjeçares

Virginia është vajza më e vak sinuar në Itali, por ky nuk është një lajm i mirë për të. Më 9 maj në spitalin “Noa”...