Ja si u morr vendimi për të ndërtuar Kishën e Laçit, aty kanë ndodhur...

Krahina e Kurbinit, ndonëse e shtrirë në një territor gjeografik jo gjithaq të madh, ka mjaft monumente të arkitekturës, ku veçohen 4 kështjella dhe 35 kisha, shumica prej të...

Italiania që po trondit historinë : Flamuri dhe simbolet e Skëndërbeut në kishën e...

Një flamur që valëvitet në një nga nga tre harqet e tavanit që fsheh historitë biblike të Esterit dhe Mardocheos, paraqet një shqiponjë të zezë mbi sfondin e kuq...

Besa e shqiptarit i mbajti gjallë/ Ja sa hebrenj u shpëtuan në Shqipëri: Populli...

Shqiptarët shpëtuan të paktën 3280 hebrenj gjatë holo kau stit. Gjatë viteve 1933-1944, Shqipëria shpëtoi jo vetëm hebrenjtë vendas, por edhe të gjithë ata që mundën ta arrinin Shqipërinë...

U shemb nga tërmeti dhe turqit e prishën/ Historia e Kishës së Laçit: Aty...

Ka shekuj që ndër shqiptarë jeton shpirti dhe fo rca e Shejtit mrekulli-bërës me emrin Shna-Ndou i Padoves ,ku rezidenca e perhershme e këtij Shejti ka qënë në kalanë...

Daragjatët, shkodranët e famshëm që sollën fabrikat e para në Shqipëri, që në 1860-ën

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur të familjes së famëshme shkrodrane, Daragjati ku të parët e saj janë njohur si tregtarë dhe industrialist të mëdhenj, të cilët që në...

Historia e familjeve të njohura shkodrane

Nga Klajd Kapinova Studiuesi tiranas, Dr. Adrian Papajani, përmes një analize serioze dhe shkencore, ka bërë një kronikë të traditës së hershme të zhvillimeve ekonomike kapitaliste të trevës së Veriut...

Shtatë mrekullitë e botës antike: Cilat ishin, dhe çfarë ndodhi me to?

Shtatë Mrekullitë e Botës së Lashtë, mund të vlerësohen secila si arritje mahnitëse arkitektonike, apo si mrekulli të imagjinatës dhe inxhinierisë njerëzore. Por së bashku, ato formojnë një guidë...

Më keq se Sudja/ Nëna e Enver Hoxhës u ka dhënë para me fajde...

Shpallje-Ankandi, për interesa të kreditores Gjylo Hoxha   Zyra e Përmbarimit në Gjirokastër, me Nr. 157/34/ D. C., bën “Shpallje – Ankandi” në gazeta “Vatra” e datës 30 gusht 1934 dhe...

Ditari sekret i Enver Hoxhës

Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi Qëndror i Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së), ku ndodhet edhe ditari i Enver Hoxhës, i cili ka mbajtur...

Marin Mema bën zbulimin e madh: Ky është fshati në Greqi ku gjuha shqipe...

  Shqiptarët autoktonë të një fshati në Greqi pranojnë traditat e tyre shqiptare, gjuhën, muzikën, trashëgiminë brez pas brezi nga të parët e tyre… Fshati shqiptar ku është e ndaluar të...

Te fundit

Përse i shmanget debatit me Lulzim Bashën? Përgjigjet Edi Rama

Kryeministri Edi Rama i ftuar në ‘Politikon’ është pyetur se përse i shmanget ftesës së liderit të opozitës Lulzim Basha për një debat publik. Rama...

Zonja Meri tregon parashikimin e yjeve për shenjën e Ramës, çfarë e pret në...

Astrologe Meri Shehu teksa foli për parashikimin e yjeve për muajin dhjetor 2020, përmendi dhe atë çka pritet për shenjën e Gaforres, së cilës...

Humbje e madhe/ Dikur kampion, ndërron jetë ish-sportisti i njohur shqiptar

Sporti korçar dhe shqiptar ka humbur sot ish-kampionin e mundjes Petrit Dushku. Ish-sportisti korçar ndërroi jetë sot, ndërsa lajmi ka hidhëruar mbarë sportin dhe...