Djali qe vuejti mundimet e Krishtit ne burgun e Shkodres

20 vjecari Filip Pjeter Logoreci, djali qe vuejti mundimet e Krishtit ne burgun e Shkodres, si rezultat i hakmarrjes te kriminelit Mehmet Shehu, kunder te vellaut te viktimes i...

Gjon Karma, aktori i madh i roleve të vegjël

Gjon Karma lindi në Shkodër më 18 mars të vitit 1915. Filloi aktivitetin artistik në vitin 1932 në Shkodër me shoqërinë “Bogdani”. Gjon Karma ka qënë ndër të paktët shqiptare...

Guljelm Radoja: Jeta ime si përrallë, e nisa si “armik” dhe xhirova 26 filma...

Askund tjetër nuk mund ta intervistoja Guljelm Radonë, veçse buzë detit. Në Durrësin që e mirëpriti pas shumë peripecish, për shkakun absurd se kishte një vjehërr të dënuar për...

Si keci i humbur na ndihmoi të gjenim shpellën ku iu fsheh regjimit për...

MALËSI E MADHE- Dom Niko Sheldija, famulltar i Kishës së Shkrelit në Malësinë e madhe ka rrëfyer se si është bërë e mundur gjetja e shpellës ku i ishte...

Lazër Radi – Kontributi i pavlerësuar i një publicisti të talentuar

Gazetari, publicisti, shkrimtari dhe përkthyesi, pati një aktivitet të ethshëm publicistik, duke kaluar nëpër një kalvar vuajtjesh për bindjet që pati në jetë. Por tashmë ka ardhur koha që...

Gegë Marubi – i fundit i marubëve të mëdhenj – Nga Qerim Vrioni

Gegë Marubi ishte i treti dhe ndoshta i fundit i yllësisë zulmëmadhe të fotografisë shqiptare me emrin MARUBI, me vlera unike dhe të pakrahasueshme në kulturën shqiptare.   Lidhja e Gegës...

Guljelm Radoja: Jeta ime si përrallë, e nisa si “armik” dhe xhirova 26 filma...

Askund tjetër nuk mund ta intervistoja Guljelm Radonë, veçse buzë detit. Në Durrësin që e mirëpriti pas shumë peripecish, për shkakun absurd se kishte një vjehërr të dënuar për...

Del Fotoja E Pa PuBlikuar, Enver Hoxha Me Një Fëmijë Që Sot Ja Bën...

Një foto e Enver Hoxha është duke bërë xhiron e rrjeteve sociale. Arsyeja nuk ka të bëjë as me Hoxhën as me gruan e tij Nexhmijen, e cila ndodhet...

22 Marsi 1992, dita e parë e lirisë

Partia Demokratike erdhi në fuqi më 22 mars 1992, vetëm 14 muaj nga koha kur ajo ishte themeluar, duke përshkuar një rrugë të vështirë përballjesh dhe sfidash të pabarabarta...

Oso Kuka, i’ burre Shkodranë, Shoq ne Shkoder, thonë, s’ ká lanë

Vojti fjala ka cetina: Vall ç' po bân mbi Shkijé, Vranina! Vall ç' po bân Vranina m' Shkijé, Rob tue záne e gjind tue pré: Tue pré gjind, tue zânë hajduka, 5 Qysh se...

Te fundit

Vapa e madhe përfshin Shqipërinë, deputeti i njohur jep zgjidhjen perfekte: Shteti t’ú blejë...

Ashtu si dhe ishte parashikuar më herët nga sinoptikanët këto ditë qershori do të jenë “përvëluese”, pasi i nxehti afrikan ka pushtuar vendin. Mjekë të...

Në Shqipëri bën vapë e madhe, Blendi Fevziu zgjedh këtë vend perlë për t’u...

Prej 4 ditësh, moderatori Blendi Fevziu ndodhet në Caraibe. Ai po shijon pushimet në një vend kaq të lakmuar nga e gjithë bota. I veshur...

Horoskopi ditor, e enjte date 24 qershor 2021

Dashi Dashuria: Në dashuri ju nuk keni nevojë të fitoni betejat, por t’i sheshoni ato. Ju do të keni favorin e Venusit për disa çështje...