Nga Vllaznia në Francë e Arabi, Hysen Zmijani rrëfen karrierën e tij

Një nga emrat më të mëdhenj të futbollit shqiptar, ku ka lënë gjurmë të pashlyera, si me Vllazninë, ashtu edhe me Kombëtaren shqiptare, pa harruar me skuadrat ku aktivizua...

3 rregullat strikte qe duhet te ndiqte shoferi i Enver Hoxhës, në të kundërtën...

Ish-dik’tatori shqiptar Enver Hoxha, kishte një jetë të mbushur me mistere, ndoshta më shumë se sa yjet e muzikës, apo të kinemasë të cilët kanë qenë shumë më të...

Ndrek Luca, malësori nga Dukagjini që e shndërroi në kult artin skenik

Vitet ikin, por emri dhe vepra e të madhit Ndrek Luca mbetet emblematike e traditës së artit skenik shqiptar. Tipat dhe karakteret që ai solli me një mjeshtëri të...

Filip Daija një nga gaztorët e qytetit tim… dhe “bëmat” e tij

Shkodra është shquar edhe për “letërsinë” humoristike. Zakonisht e kanë bërë gaztorët. Emrat e tyre përmenden edhe sot e kësaj dite në bisedat e shkodranëve. Tregohen thëniet e historitë...

Pazari i Shkodrës dhe Bixhisteni në kujtimet e artistit

Nga Pjetër Logoreci Plot 130 vjet më parë lindi në Shkodër mjeshtri i pikturës e atdhetari i rrallë, Profesor Simon Rrota. Për qytetin e Shkodrës, veprat e tij, së bashku...

Përfaqësuesi i denjë i shprehjes “Kur je shkodran, tana i ban”

Kolë Kamsi u lind në Shkodër më 23 shtator të vitit 1886. Mësimet fillore i mori pranë shkollës teknike tregtare katërvjeçare në qytetin e lindjes. Në vitin 1904 shkoi...

Ramazan Rragami, legjenda shkodrane që ndryshoi rregullin e UEFA-s

Shqipëria e futbollit nuk është ka lënë shenjë shumë në vitet 70’, por një detaj që ndodhi në Shkodër, në një ndeshje të Kupës së Shqipërisë, bëri që UEFA...

Varrezat e Rrmajt në Shkodër – krenari kombëtare

NGA: DOM NIKË UKGJINI Do ta filloja këtë shkrim për varrezat e Rrëmajt, duke iu referuar një artikulli të botuar në Gazetën Shqiptare (dt. 21 prill 2011) nga arkitekti e...

Djali qe vuejti mundimet e Krishtit ne burgun e Shkodres

20 vjecari Filip Pjeter Logoreci, djali qe vuejti mundimet e Krishtit ne burgun e Shkodres, si rezultat i hakmarrjes te kriminelit Mehmet Shehu, kunder te vellaut te viktimes i...

Gjon Karma, aktori i madh i roleve të vegjël

Gjon Karma lindi në Shkodër më 18 mars të vitit 1915. Filloi aktivitetin artistik në vitin 1932 në Shkodër me shoqërinë “Bogdani”. Gjon Karma ka qënë ndër të paktët shqiptare...

Te fundit

“Pse nuk ndihmon nanën në punët e shtëpisë”, vajzat shkodrane dalin kundër paragjykime për...

Futbolli është një ndër sportet që dominohet nga bota e djemve, por ka edhe shumë vajza që e kanë pasion. Më të fundit janë...

Skulptori që bën punime në torta: Kërkesa më e çuditshme kanë qenë organet gjenitale

Bledian Brahimllari është skulptori, i cili ndryshe nga të tjerët punon me çokollatë. Ai dizenjon torta ose me çokollatë bën punime të ndryshme si...

Disa nga mënyrat më të çmendura që njerëzit kanë humbur peshë

Ushqimi i shëndetshëm, sporti dhe sasia e mjaftueshme e ujit të zakonshëm janë këshillat më të shpeshta me të cilat takohemi në artikujt për...