Oso Kuka, i’ burre Shkodranë, Shoq ne Shkoder, thonë, s’ ká lanë

Vojti fjala ka cetina: Vall ç' po bân mbi Shkijé, Vranina! Vall ç' po bân Vranina m' Shkijé, Rob tue záne e gjind tue pré: Tue pré gjind, tue zânë hajduka, 5 Qysh se...

Foto e rrallë e botimit të parë të Lahutës së Malcis, 1937

Vepra që i emritoi Fishtës mâtë lartin epitet, që nji Komb i ep letrarëve të vet, tue e quejtë «Homerin e Shqipnisë» dhe «Poetin kombëtàr e që çë në...

KU ISHTE SHKODRA E VJETER

Ne kohen e Ilireve qyteti shtrihej krejtesisht ne pjesen jugore te kodres se kalase Rozafa dhe pjeserisht ne rrafshin e kesaj kodre. Pas pushtimit te Shkodres nga Roma me 168...

Agustin Kola: Më dënuan 1 vit, por u stërvita si kafshë

Agustin Kola është një furi e vërtetë këtë herë. Ashtu si në kohët e arta kur çante mbrojtjet rrëmbimthi, tani nuk i driblon më ata me të cilët bën...

Gjyzepina Kosturi sopranoja e talentuar Shkodrane

Gjyzepina Kosturi sopranoja e talentuar lindi ne Shkoder me 12 prill 1902, Gjyzepina Kosturi. Ajo ka lindur në një familje shkodrane në Tivar dhe është Artiste e Merituar, Ajo u diplomua...

KRENARIA E SHKODRES NE NJE FOTO

Nje foto e publikuar nga Pjeter Logoreci ne rrjete sociale ne albumin e qe ai quan Shkodra dhe Shkodranet, ku ai shkruan: Në ktë foto, krenaria e Shkodres dhe Nderi...

7 Marsi/Si lindi festa e mësuesit dhe historia e saj

Sot festohet “Dita e Mësuesit”, që na përkujton ditën kur më 7 mars 1887, u hap në Korçë, nën drejtimin e Pandeli Sotirit, Mësonjëtorja kombëtare shqipe. Ajo ishte shkollë...
video

30-vjetori i eksodit shqiptar, Xhaçka: Komuniteti shqiptar në Itali, histori suksesi

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, ka përkujtuar 30-vjetorin e eksodit shqiptar drejt Italisë. Përmes një postimi në rrjetet sociale, ministrja thotë se pamjet e vitit 1991 janë të ngulitura...
video

Nga dhoma e deri tek shtrati ku dha shpirt, pamjet brenda vilës së diktatorit...

Gjithçka në dhomën e ish-diktatorit ka mbetur ashtu siç ka qenë edhe atëherë kur ai ishte në jetë. Në një udhëtim në rezidencat e personaliteteve të politikës shqiptare, “Opinion” ka...
video

Zbulohet kasaforta misterioze brenda vilës së Enver Hoxhës, Blendi Fevziu kurioz pse nuk është...

Gazetari i njohur Blendi Fevziu ka zbuluar se brenda shtëpisë, ku ka jetuar ish-diktatori, Enver Hoxha, ndodhet një kasafortë që nuk është hapur kurrë dhe nuk dihet se çfarë...

Te fundit

NA ISHTE NJEHERE

Femijnia e kahershme e brezit tim, asht kujtimi ma i sinqerte qe zemres m'ka ngel, ndoshta sepse ishim gati njisoj t' varfen, i paperlyem edhe shpirti si...

Pa dëshirën e saj, këngëtarja serbe i nxjerr sekretin Kejvina Kthellës

Kejvina Kthella ka qenë këto ditë për pushime në Bodrum të Turqisë, që është përfshirë në një situatë shumë të vështirë.   Papritur vendi u përfshi...

Moderatorja e njohur shqiptare ka “fiksim” Edi Ramën dhe zbulon përse ajo do ta…

Lei Kraja ishte sot e ftuar në “Pushime On Top”, ku foli më shumë për planet e saj në karrierë, e jo vetëm.   Prezantuesja sportive...