Asnjëherë mos e lani këtë perime para se ta gatuani!

Nëse jeni adhurues të perimeve, me siguri blini shumë dhe përpiqeni t’i fusni të gjitha në recetat tuaja të gatimit. Para përgatitjes së tyre, ju siguroheni që t’i lani...

Numri i tragjedisë: Pse shumë numerologë kanë frikë nga data 11?

Tragjedi të shumta lidhen me numrin 11. Sulmet në New York, Madrid dhe Mumbai ishin në datë 11, dhe në këtë datë në 2011 Japonia u godit nga një...

Ja si shpjegohet… Shkoni në dhomë apo ambient tjetër për të marrë diçka por...

Të harrojmë për çfarë shkuam në një vend, apo çfarë do të merrnim është një nga ndodhitë që na ka ndodhur të gjithëve dhe shpesh pyesim veten përse na...

Ky kombinim i çuditshëm, që u bë trend në TikTok, pastron si me magji...

Hekuri duhet të pastrohet herë pas here për të shmangur ndryshkjen, por çfarë të bëni nëse mbulohet nga ndryshku dhe pastrimi duket i pamundur? Pastrimi i hekurit rrallë është në...
video

4 gjëra interesante që me siguri nuk i dinit për ngjyrën e fluturave

Fluturat janë një nga krijesat më unike dhe të bukura që e kanë magjepsur njerëzimin për mijëra vjet. Ngjyrat e tyre mahnitëse i ndajnë ato nga pothuajse të gjitha insektet...
video

Papritur nata u bë ditë, çfarë zbuluan shkencëtarët të nesërmen

Më shumë se 300 gram copëza meteoriti janë gjetur në dhe rreth qytetit anglez, Winchcombe, afër Cheltenham. Grimat mendohet të jetë të meteorit që të bënte dritë mbi Mbretërinë...
video

7 vende në trupin tuaj që duhet të përdorni deodorant përveç sqetullave

Shumica e njerëzve e përdorin deodorantin si një mënyrë për të zvogëluar djersën dhe erën e keqe në sqetullat e tyre. Sidoqoftë, ky nuk është i vetmi funksion që...
video

12 sekrete që industria e ushqimit nuk do që ju t’i dini

Në raftet e dyqaneve, zakonisht ne marrim atë që na tërheq më shumë vëmendjen. Por a na garanton shije të mirë dhe përfitime shëndetësore, një produkt me pamje të...
video

Të gjithë e festojnë, por ja cila është historia e vërtetë e 8 Marsit

Vit më vit, më 8 Mars, festohet dita e gruas, ose më mirë Dita Ndërkombëtare e Grave. Në të kujtohen arritjet e kushteve sociale, politike dhe ekonomike të grave në...
video

Gjërat personale që nuk duhet t’i ndani me askënd

Të gjithë e dimë që nuk duhet të përdorim krehrin apo furçën e dhëmbëve të dikujt tjetër. Sidoqoftë, ka shumë gjëra të tjera personale që ne i ndajmë me...

Te fundit

8 Maj, Rruga e Thethit vazhdon e bllokuar

Thethi, një ndër atraksionet turistike ne qarkun Shkoder mbetet i bllokuar e si pasojë e bores se rene gjate dimrit, kjo mund të pengojë...

Cfarë është Nata e Kadrit dhe pse është e veçantë për muslimanët

Nata e Lejletul Kadrit është nata në të cilën pejgamberi Muhamed, ndërmjet melekut Xhebrail , i kanë zbritur ajetet e para të Kuranit, sipas...

Ezani këndohet 10 minuta para kohe, shkarkohet hoxha

Një ngatërresë në sistemin e xhamisë u prishi agjërimin banorëve të lagjes Çekmekoj në Stamboll. Nga objekti i kultit ftesa për namaz e darkës u...