Fevziu provon daljen sekrete në kalanë e Shkodrës: Qenka pak e vështirë

Kalaja e Shkodrës është padyshim një nga kalatë më të bukura në Shqipëri.

Me një perimetër prej 1 kilometrash, kalaja e Shkodrës ofron një panoramë fantastike të qytetit verior, por edhe mbart një histori mjaft të pasur.

Emisioni “Opinion” në Tv Klan ka udhëtuar drejt Shkodrës dhe ka sjellë për shikuesit mjaft detaje interesante rreth kalasë së Rozafatit.

Arkeologu Helidon Sokoli i ka treguar gazetarit Blendi Fevziu një nga daljet sekrete në këtë kala që ndodhet në oborrin e tretë që depërtonte përmes hyrjes me shkallë deri në Bunë në afërsi të Kishës së Zojës.

Helidon Sokoli, arkeolog: Kalaja është me perimetër 1 kilometër. Është e ndarë në 3 oborre dhe secili oborr ka tipologjinë e vet. Oborri i parë, duke qenë hyrja e kalasë është shumë i përforcuar. Ka një rrjet të dytë muresh rrethuese dhe një seri daljesh sekrete për të manovruar në raste rrethimesh. Qytetet mesjetare ishin të organizuara në pjesën ku jetonin familjet e pasura. Oborri i dytë është pjesa qëndrore ku përqëndrohej dhe jeta sociale. Këtu jemi në oborrin e tretë ku është kapiteneria, ku mund të vëzhgohet dhe bashkimi i 2 lumenjve. Në cepin jugor të oborrit të tretë kemi të ruajtur një nga 2 daljet sekrete të kalasë, të cilat përmenden nga Barleti. Kjo është një nga daljet sekrete që depërtonte përmes hyrjes me shkallë deri në Bunë deri në afërsi të Kishës së Zojës. Deri në vitin 1960 janë ulur njerëz. Si duket, pas tërmetit të 79-ës, kodra ka pësuar kolaps dhe është mbyllur, janë ulur dhe ngjitur njerëz përmes daljes sekrete.

Blendi Fevziu: Pra, kjo ishte një dalje sekrete që të nxjerr poshtë.

Helidon Sokoli: Ka 2 devijime, djathtas të nxjerr tek kulla dhe majtas vazhdon rruga për më poshtë.

Blendi Fevziu: Dhe 2 devijimet janë pikërisht këtu. Qenka pak e vështirë. Duket që njerëzit kanë qenë edhe më të shkurtër në atë kohë.

Helidon Sokoli: Ideja për ta bërë sa më të vështirë dhe ndjekjen nga njerëzit.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...