“Dita e të shumtëve”, tradita shekullore në veri të Shqipërisë: Hanim mbi varre dhe luteshim

Hallouni ose “Festa e të gjithë shenjtërve” e ka origjinën nga besimet pagane, por ndër popuj të ndryshëm, është respektuar tradita e nderimit të njerëzve që nuk jetojnë më.

 

Në vendin tonë, kjo traditë është shekullore dhe është ruajtur ndër breza. Ne e quajmë “Dita e të shumtëve” dhe ritualet e saj i shpjegon Dedë Prel Tefa, i cili prej vitesh është ndjekës i saj.

 

Dedë Prel Tefa: Tradita është shekullore. Ne pas orës 3 e gjysmë dilnim te varret.

 

Katerina Trungu: Natën apo në drekë?

 

Dedë Prel Tefa: Pas dreke. Dhe si përfundim kur shihnim se ishin bashkuar të gjithë njerëzit te varret e veta, te varret e prindërve të vet, organizoheshim, ndiznim qirinjtë, bënim kryqin, thoshim uratën, organizoheshim, silleshim anash, përtej, rrumbullak varreve duke thënë rrathët e purgatorit. Kur kryenim uratën, hapnim dhe fillonim secili, rakinë, për shpirtin e tyre.

 

Katerina Trungu: Aty mbi varr?

 

Dedë Prel Tefa: Aty te varri. Shkonim te varret e shenjta për shembull, organizoheshim, nxirrnim arra, mollë, ftonj, gështenja, këto gjërat e vjeshtës, hanim aty. Njerëzit, kush donte të hante, hante, ata të tjerët që ishin më fukarenj, ia vendosnim në çantë. Asgjë nuk bënim më tepër se ç’duhej e për të respektuar.

 

Deda shpjegon se pija alkoolike shërben për të shprehur urimin, ndërsa fëmijët mësohen që prej moshave të vogla me këtë ritual. Për ta nuk është e frikshme sepse iu përcillet në të njëjtën mënyrë brez pas brezi duke mos transmetuar frikë. Deda habit kur tregon moshën e hershme kur e ka ndjekur ritualin për herë të parë.

 

Dedë Prel Tefa: Po si s’më ka marrë? Qëkur kam qenë 5 vjeç.

 

Katerina Trungu: Që 5 vjeç ke shkuar të hash atje në varreza? Ou, e frikshme!

 

Dedë Prel Tefa: Posi.

 

Katerina Trungu: Dhe kishte rënë, kishte perënduar dielli kam përshtypjen se pas orës 3 e gjysmë…

 

Dedë Prel Tefa: Pasi erret nata, nisim të shkojmë nëpër shtëpi./tvklan.al

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Prinderit që i bërtasin cdo ditë fëmijëve. Ja pasojat negative që do kenë kur të rriten

Psikologet tregojne se nje nga gabimet qe bejn prinderit...

Pas dy shtatëzanive me binjake doja një bebe tjetër, u habita kur pash cfare me doli ne eko

Një nënë e cila tashmë kishte dy cifte binjakësh...

Autobuzi me 20 femije del nga rruga bie ne humnerë

Një autobus me nëntëmbëdhjetë gjimnazistë është ka dalë nga...

34 vjecarja kujdesej për të moshuarit i vjedh 75 mijë paund nga karta e bankës

Një femer e varur nga bixhozi dhe droga vodhi...