video

Nga dhoma e deri tek shtrati ku dha shpirt, pamjet brenda vilës së diktatorit...

Gjithçka në dhomën e ish-diktatorit ka mbetur ashtu siç ka qenë edhe atëherë kur ai ishte në jetë. Në një udhëtim në rezidencat e personaliteteve të politikës shqiptare, “Opinion” ka...
video

Zbulohet kasaforta misterioze brenda vilës së Enver Hoxhës, Blendi Fevziu kurioz pse nuk është...

Gazetari i njohur Blendi Fevziu ka zbuluar se brenda shtëpisë, ku ka jetuar ish-diktatori, Enver Hoxha, ndodhet një kasafortë që nuk është hapur kurrë dhe nuk dihet se çfarë...
video

FOTO – Parada e makinave Retro “pushton” Shkodrën, pedonalja e Gjuhadolit “kthehet” në vitet...

Sot është radha e Shkodrës. Pas turit në disa qytete, parada e makinave “Retro” ka mbërritur në qytetin më të madh verior per te realizuar nje reklame. Pedonadlja e...

At Justin Rrota, personalitet dhe dijetar i shquar i kulturës shqiptare

Sot eshte dita e lindjes e At Justin Rrotes (17 shkurt 1889), gjigandit te letrave e gjuhes shqipe. Nderim kujtimit e vepres se tij. At Justin Rrota, personalitet dhe dijetar i...

“Dasma shkodrane” e shkëlqimta gjurmë qytetarie dhe solemniteti e Kolë Idromenos për Shkodrën e...

“Dasma shkodrane” është jo vetëm një emblemë e galerisë së piktorit, Kolë Idromeno, kjo tablo është ajo puhizë e tamëlt e këndimit të vlerave përfaqësuese të Shkodrës. Përmes kësaj tabloje...

Rikard Ljarja, i përkori i skenës dhe penës, shpirti prej drite i fisnikut të...

Nga Albert Vataj Nuk isha aq fatlum sa ta njihja personalisht, por ikja e Rikardit më la trazim, atë ligështim dhe dhimbje që e bën tragjik shuarja e njëpasnjëshme e...

Shkodër, mall pata e shpirtje kam për kyt zjarm, diellin e dritimit të tan...

Nga Albert Vataj Fjalë, n’se shkon me dritën n’vendlindjen teme, ma ndez nji diell atje ku dita beh e tamëlt n’syt e mallit, n’vezillimin e njatyne syve qi koha ka...

Kantautori i mirenjohur Frederik Ndoci feston sot ditelindjen (1960)

Frederik Ndoci është këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur. Frederik Ndoci lindi në Shkodër më 9 shkurt të vitit 1960. Frederik Ndoci u diplomua në 1977, në shkollën...

A është Maria Logoreci një “Greta Garbo” e Shqipërisë

Shtatori shënon edhe muajin e lindjes së një ikone të kinematografisë e teatrit shqiptar, “Nderit të Kombit”, Maria Logoreci. Sa më shumë të shkruajmë e t’i kujtojmë këto figura të...

“Me këndue pula thohet se ka me pas dëm shpija, asht mirë me e...

Në librin “Doke e Zakone shqiptare”, mbledhur nga Atë Donat Kurti dhe botuar pas vdekjës së tij nga françeskanët shqiptarë, në fund të çdo kapitulli vendosen besëtytnitë që lidhen...

Te fundit

“Sa miliardë euro ke? Nga 1–10?”, nuk përmbahet Rama

Kryeministri Edi Rama mbrëmjen e djeshme ishte pjesë e emisionit humoristik ‘Klanifornia’. Aktori Albano Bogdo, në rolin e Gilbert Fevziut, e pyeti Ramën për...

Një superlajm nga lufta me koronavirusin në Shqipëri

Një lajm fantastik vjen nga lufta me koronavirusin në Shqipëri. Është mbyllur spitali Covid-3 në Tiranë. Shkak është bërë ulja e numrit të pacientëve në...

Nuk do ta besoni! Lulzim Basha përveçse politikan edhe “DJ”…

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha së bashku me bashkëshorten Aurela kanë rrëfyer për herë të parë së bashku në një studio televizive njohjen...