Ismail Kadare merr urimin e veçantë për ditëlindje nga ambasadorja e SHBA: Është një…

Kolosi i letërisë shqipe Ismail Kadare, feston sot 85 vjetorin e lindjes. Veç shumë mesazheve që ka marrë sot, nga politikanë e aktorë të jetës publike, një mesazh të veçantë...

Reshat Arabana bën rrëfimin e pazakontë : Jam 79 vjec dhe shpesh herë gruaja...

Zëri i tij është si një monument i gjallë kulture. Edhe kur thotë gjënë më të thjeshtë, të imponon ta dëgjosh. Reshat Arbana, sot 79 vjeç, është ope ruar dy...

Kur i madhi Shtjefën Palushi, (Tefa), tregonte si do ishte Shkodra në komunizëm

Nga Duro Mustafai Shtjefën Palushi ishte i njohur, jo vetëm në Shkodër, por në tërë Shqipërinë. Natyra a Perëndia e kishte bërë atë njeri me pamje jo fort të bukur....

Zvicër, Mjekja shqiptare, Edlira Luca fiton çmimin e rëndësishëm Vontobel

Edlira Luca është postodoktorante në Spitalin Universitar të Zyrihut. Ajo jep një kontribut të rëndësishëm në kuptimin e humbjes së muskujve. Bashkë me dy shkencëtarë të tjerë kanë marrë...

Prapaskenat e Toka jonë”, si u dashuruan në xhirime Roza dhe Dhimitër Anagnosti

Shkrim i vitit 2017 në Gazetën Panorama, nga Ani Jaupaj Kush ka arritur ta kuptojë që shpella, te filmi “Shpella e Piratëve” në të vërtetë nuk është xhiruar në një...

MARUBI i vetmi në Ballkan… për në UNESCO!

Në mesin e 50 muzeve nga vende si: Britania e Madhe, Franca, Hollanda etj, Muzeu Kombëtar i Fotografisë “Marubi”, në Shkodër, është vlerësuar si një nga më të rëndësishmit...

“Ka miliona klikime”, Meta dekoron Ylli Bakën: Këngëtari i preferuar i shqiptarëve kudo në...

Presidenti Ilir Meta vlerësoi ditën e sotme me titullin e lartë “Mjeshtër i Madh”, këngëtarin Ylli Baka. Dekorimi, sipas kreut të shtetit është bërë me motivacionin për ngritjen në një...

Tefta Radi Jeta ime nje aventure brenda dhe jashte ekranit

Nga një vajzë çapkëne dhe dashur, Tefta Radi u kthye në një ikonë e ekranit të TVSH-së. Rastësia e një kolegu për të provuar zërin e saj e çoi...

Ermonela Jaho vlerësohet me çmimin e madh ndërkombëtar: Jam …

Këngëtarja shqiptare e muzikës klasike, Ermonela Jaho, është nderuar sot me një çmim ndërkombëtar. Në një postim në mediat sociale, sopranoja shqiptare shkruan se ka fituar çmimin e parë...

Krijoi portretin e Biden me drithëra dhe fara, flet artisti shqiptar: Doja ta falënderoja...

Alkent Pozhegu, një artist kosovar ka krijuar portretin e presidentit të zgjedhur amerikan Joe Biden duke përdorur drithëra dhe fara, një ditë para ceremonisë së inaugurimit. Në një intervistë për...

Te fundit

“Sa miliardë euro ke? Nga 1–10?”, nuk përmbahet Rama

Kryeministri Edi Rama mbrëmjen e djeshme ishte pjesë e emisionit humoristik ‘Klanifornia’. Aktori Albano Bogdo, në rolin e Gilbert Fevziut, e pyeti Ramën për...

Një superlajm nga lufta me koronavirusin në Shqipëri

Një lajm fantastik vjen nga lufta me koronavirusin në Shqipëri. Është mbyllur spitali Covid-3 në Tiranë. Shkak është bërë ulja e numrit të pacientëve në...

Nuk do ta besoni! Lulzim Basha përveçse politikan edhe “DJ”…

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha së bashku me bashkëshorten Aurela kanë rrëfyer për herë të parë së bashku në një studio televizive njohjen...