Darka e Edi Ramës me Nexhmije Hoxhën. Çfarë i tha gruaja e diktatorit për...

Pak kohë para ardhjes në pushtet të Partisë Socialiste, ish-shefja e Institutit të Studimeve Marksiste-Leniniste dhe e veja e diktatorit Hoxha, është takuar me Edi Ramën, i tha Politiko...

Shqipëria në vitin 1891 e parë nga fotografi francez

Pamje të Dalmacisë, Malit të Zi, Shqipërisë dhe Korfuzit, 1891, kështu titullohet albumi fotografik të fotografit të njohur francez Pierre de Gigord. Ai kishte realizuar rreth 6 000 imazhe fotografike...

Ata që kanë lindur mes viteve 1950-80 duhet ta lexojnë patjetër këtë

Kur bridhnim në biçikletë nuk mbanim kokore. 2.Pinim ujë nga tubi i çezmës, dhe jo nga shishja me ujë mineral. 3.Kalonim orë të tëra duke ndërtuar karroca me kuzhineta dhe fatlumët...

Pse më dhemb vendi im?!

Nga MARIN MEMA Sigurisht nëse Shqipëria do të ishte një vend i shkretë apo i limituar në mundësi do të duhej të ngrinim supet e të pranonim realitetin. Fundja asgjë...

“Misteret” e Natës së Kadrit, pse vlen sa jeta e një njeriu?

Nata e Kadrit agjërimi në këtë ditë konsiderohet i vlefshëm sa një mijë muaj. Për këtë arsye numri i personave që agjërojnë sot është shumë më i madh se ata...

SHKODRA E RRËNUAR NGA BOMBARDIMI 6 MUJOR SERBO-MALAZEZ (Video)

Pamjet filmike janë realizuar nga kameramani rus Samson Cernov, menjëherë pas pushtimit të Shkodrës nga serbo-malazezët, në prill të vitit 1913. Në video shihen në ndërtesat e shkatërruara nga bombardimi...

Kleriku historian, folkloristi që dha shpirt në torturat komuniste

Át Bernardin Palaj Rrëfimi i nipit Luigj Gjergji: “Isha me nënën, Lizën dhe gjyshen Nushë, kur pashë trupin e Bernardinit të hedhur përdhe, me veladonin gjithë gjak të ngjitur për...

Ja çka shkruanin gazetat kroate për Isa Boletinin

Ja çka shkruanin gazetat kroate për Isa Boletinin Isa Boletini është lindur në Mitrovicë (Fushë Kosovë – Kosovë) dhe është rritur në një mjedis konfliktesh të përhershme. Ishte një burrë i...

Pse gratë dikur ecnin pas burrave?!

Në shoqërinë tradicionale shqiptare, veçanërisht në segmentet rurale të saj, gjatë rrugëtimit, vajza ose gruaja e shtëpisë nuk duhet të ecte para babait, dajës, xhaxhait, vëllait, apo bashkëshortit. Pra,...

Gjurmë Shqiptare/Qyteti i lashtë ku u zbulua emërtimi SHQIPTAR

Një qytet i vjetër, i jashtëzakonshëm… Të gjithë donin ta zotëronin…   Pikërisht këtu dokumentohet për herë të parë zyrtarisht edhe emërtimi shqiptar. Cila është historia e këtij vendi ? Ku...

Te fundit

“Pse nuk ndihmon nanën në punët e shtëpisë”, vajzat shkodrane dalin kundër paragjykime për...

Futbolli është një ndër sportet që dominohet nga bota e djemve, por ka edhe shumë vajza që e kanë pasion. Më të fundit janë...

Skulptori që bën punime në torta: Kërkesa më e çuditshme kanë qenë organet gjenitale

Bledian Brahimllari është skulptori, i cili ndryshe nga të tjerët punon me çokollatë. Ai dizenjon torta ose me çokollatë bën punime të ndryshme si...

Disa nga mënyrat më të çmendura që njerëzit kanë humbur peshë

Ushqimi i shëndetshëm, sporti dhe sasia e mjaftueshme e ujit të zakonshëm janë këshillat më të shpeshta me të cilat takohemi në artikujt për...