Isak Pashaj, mbrojtësi “i harruar” i Vllaznisë së artë të viteve ’80

Vllaznia e viteve ’80 është një nga skuadrat më të mira në historinë e klubit shkodran. Vërtetë mund të mos ketë fituar aq trofe sa duhet dhe kjo për...

Ndrek Prela, gjashtë dekadat e roleve të vogla që u mëkoi shpirtin e tij...

Nga Albert Vataj Ndrek Prela është një zë jo i potershëm në kujtesën e artit skenik shqiptar. Por emri dhe vepra e tij e dallojnë lehtësisht nga gjithë ajo galeri...

Historia e ri hapjes se Xhamis se Plumbit ne Shkoder ne vitin 1990

Myftiu i parë në Shkodër: Morëm leje te Dega e Brendshme - Një nga nismëtarët për hapjen e Xhamisë së Plumbit në Shkodër, Mit'hat Myftia, flet për ditët që...

Kush është Mehmet Deralla që e bëri të reagojë kryeministrin?

Një zonjë nga familja e Mehmet Derallës doli pa protokoll të fliste në foltore ku po mbahej 140 vjetori i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Ajo nisi të fliste për Lidhjen...

Historia e deputetit shkodran, amaneti i Riza Danit: Më varrosni pranë vajzës, me shpresë...

Nga Kujtim Dani* Riza Dani pat lindur në Shkodër në një familje patriotike. Mbasi mbaroi shkollën “Ruzhdien” në qytet, vazhdoi studimet në Universitetin e Stambollit. Ra shpejt në kontakt me mjediset...

FOTOT/ “Zbor pa bukë, lakuriq në dëborë”, si ishte ushtria e Enver Hoxhës gati...

Zbor pa buke, lakuriq ne debore, me devotshmeri te larte e grate me te forta se burrat. Jane vetem disa percaktime qe te sjellin ne mend ushtrine e dikurshme, ate...

Si e tërhoqën shkodranët pa kuaj, karrocën e Luigj Gurakuqit!

Që nga themelimi në shek IV para Erës së Re, deri në fillim të shek XX, Shkodra ka qenë një nga qytetet më të rëndësishëm jo vetëm e hapsirës...

Kështu e kanë ba shqiptarët demarkacionin me Malin e Zi në Shkodër, jo duke...

Nga Ardian Muhaj Kështu e kanë ba shqiptarët demarkacionin me Malin e Zi në Shkodër. Nuk kundërshtohet demarkacioni duke u flladitë ne Swiss Diamond, as duke pi makiato te The...

At Zef Valentini të konsiderohet sot historiani më i madh i kohës, jo vetëm...

Ndriçim Kulla Se cili është Valentini mund ta kuptosh duke e vëzhguar në jetën e përditshme. Unë fillova ta njoh në gushtin e vitit 1967, kur në një vilë të...

Tano Banushi, figura e shquar e skenës, talenti i një begatie kontributesh të vlerta

Tano Banushi lindi në Shkodër, me 4 shkurt të vitit 1927. I ati i tij, Lluka, ishte ndër bejtexhinjte dhe humoristët e njohur të qytetit. Fillimet në fushen e...

Te fundit

Foto-E pazakontë në Shkodër/ Qyteti zgjohet dy ngjyresh

Mëngjesin e sotëm Shkodra është zgjuar e zbardhur nga breshëri dhe ne disa zona ku ka gjelberim e me ngjyre te gjelbër duke qene...

DUBAI, DESTINACIONI QË TË GJITHË VIPAT DHE BIZNESMENËT MË TË RËNDËSISHËM SHQIPTAR PO ZGJEDHIN...

A ju ka rënë në sy që kohët e fundit shumë VIP-a shqiptarë zgjedhin si destinacion Dubain? Patjetër që po... Duket se tashmë ky...

40 NDRYSHIMET NË KODIN RRUGOR, ‘FERRI’ QË PRET SHOFERËT E DEHUR

Në seancën e fundit plenare, Parlamenti miratoi paktën e ndryshimeve në Kodin Rrugor, të cilat presin firmën e Presidentit për të hyrë në fuqi....