Historia interesante e familjes Çoba. Gjyshi e shpallte Vllazninë kampione 75 vjet më parë,...

Futbolli shkodran në vite na ka dhuruar shumë breza sportistësh dhe trajnerësh të cilët kanë lënë gjurmë me punën e tyre. Ka patur edhe familje të tëra që kanë...

Balerina amerikane që dëshmoi skamjen e Shqipërisë…

Isadora Dunkan (1877-1927), balerinë franko-amerikane, lindi në San Francisko. Në fillimet e shek XX, u apasinua pas artit të lirë klasik dhe dancit të antikitetit. E frymëzuar pas këtij...

Dom Ndoc Nikaj, kleriku i parë që krijoi lidhjen për fe e atdhe

Muaji qershor nuk mund të ikë pa kujtuar personalitetin e madh shkodran Dom Ndoc Nikaj. Në rubrikën e tij të njohur AMARCORD, Edi Rama dhe pse shumë i okupuar...

Shqiptari që i gjithë Stambolli përulet para ‘mrekullive’ të tij

Mimar Sinani ishte një jeniçer me origjinë shqiptare në ushtrinë e Sulejmanit për pjesën më të madhe të jetës së tij, dhe më pas u bë kapiten i gardës. Kjo...

Video e rrallë/ Kur shqiptarët merrnin nuse me kamiona

Një video e rrallë dhe ndoshta që duket e pakuptimtë për ditët e sotme është publikuar në rrjetet sociale nga faqja në instagram “Nostalgjikët”. Në video shihen dasmorët të cilët...

Ish-oficerja komuniste: Si i zbusja femrat e llastuara në zbor

Sistemi komunist investoi shuma të mëdha financiare për jetën ushtarake dhe edukimin shpirtëror luftarak të femrave, beqare apo të martuara, nëna me fëmijë apo edhe vjehrra. Ishin ato, për të...

Esat Rakiqi, njeriu i rrallë i futbollit shkodran

Futbolli shkodran na ka dhuruar në vite shumë figura të shquara. Dikush si sportist, të tjerë si trajner, por ka patur edhe prej atyre që i kanë bërë të...

Ja çka shkruanin gazetat kroate për Isa Boletinin

Ja çka shkruanin gazetat kroate për Isa Boletinin Isa Boletini është lindur në Mitrovicë (Fushë Kosovë – Kosovë) dhe është rritur në një mjedis konfliktesh të përhershme. Ishte një burrë i...

Zbulimi i varrezave ilire, që do ta ndryshojë historinë

Arkeologët kroatë kanë bërë publike zbulimin, që sipas tyre, ndryshon kuptimin e historisë së përgjithshme botërore. Ata, në ishullin Korçul, në lokalitetin Kopil kanë zbuluar një nekropol ilir, në...

NJË HISTORI PËR QYTETIN E SHKODRËS

“Një njeriu të zakonshëm, të ardhur nga qyteti ortodoks i Manastirit, Shkodra i duket fillimi i Europës” – Ismail Kadare Orgjinë e emrit: Skodrin, ose vendi ku shkon Drini, Skutari Themelimi:...

Te fundit

Foto-E pazakontë në Shkodër/ Qyteti zgjohet dy ngjyresh

Mëngjesin e sotëm Shkodra është zgjuar e zbardhur nga breshëri dhe ne disa zona ku ka gjelberim e me ngjyre te gjelbër duke qene...

DUBAI, DESTINACIONI QË TË GJITHË VIPAT DHE BIZNESMENËT MË TË RËNDËSISHËM SHQIPTAR PO ZGJEDHIN...

A ju ka rënë në sy që kohët e fundit shumë VIP-a shqiptarë zgjedhin si destinacion Dubain? Patjetër që po... Duket se tashmë ky...

40 NDRYSHIMET NË KODIN RRUGOR, ‘FERRI’ QË PRET SHOFERËT E DEHUR

Në seancën e fundit plenare, Parlamenti miratoi paktën e ndryshimeve në Kodin Rrugor, të cilat presin firmën e Presidentit për të hyrë në fuqi....