Krahas emigrantëve shqiptarë në Greqi, qindra qytetarë grekë po ndihmojnë për familjet e prekura nga tërmeti në Shqipëri.   Në disa zona ata iu bashkuan fushatave të solidaritetit të komuniteteve shqiptare. Ndërkohë vetë emigrantët po bëjnë thirrje për menaxhimin sa më...
Drejtori i Përgjithshëm i Hipotekës Valdrin Pjetri pas analizës me zyrën e regjistrimit të pasurive në Shkodër ka zhvilluar një takim me noterët e qytetit të Shkodrës për të diskutuar mbi problematikat dhe mbarëvajtjen e punës. 57% kërkesave ose e...
Rikualifikimi urban i bllokut të pallateve në Bulevardin “Zogu I” në qytetin e Shkodrës është drejt përfundimit të plotë. Sot po punohet për tapetin, siç quhet në gjuhën teknike shtresa e fundit e asfaltit.     Projekti parashikonte kanalizimet e ujrave të...
Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, 50-vjeçarja që ndërroi jetë mbrmjën e djeshme nuk ka pasur koronavirus. “Jane testuar 8 raste te reja negative, ne total 50 raste te dyshuara negative. Kane hyre 18030 udhetare ne shqiperi. Te 127 ka pasur ne...
Reshjet e borës në qytetin e Shkodrës janë ndërprerë duke përmirësuar disi situatën. Megjithatë në disa njësi administrative paraqiten probleme sa i takon furnzimit me energji elektrike,procesit mësimor si dhe shërbimit shëndetësor në disa zona i cili nuk funksionon...
Drejtori i spitalit të Kavajës, Përparim Daiu ka bërë një postim prekës për 43-vjeçarin që humbi jetën si pasojë e koronavirusit, mëngjesin e djeshëm në spitalin Infektiv.   Daiu shprehet se Nebiu ishte një djalë i ri dhe plot jetë, ndërsa...
Adoleshentëve tanë çdo ditë po u rrezikohet jeta. Në farmacitë e tona adoleshentët mund të blejnë lirshëm pa recetën e mjekut dhe sa të duan ilaçe antidepresivë, të cilat nëse konsumohen me shumicë mund t’u rrezikohet dhe jeta. Silvana Sinani,...
Zona e Thethit vijon që të jetë e bllokuar qe nga mesi i muajit janar, ndërsa autoritetet deri tani nuk kanë ndërhyrë për të hapur rrugën. Bllokimi i rrugës nga bora ka...
Konferenca e Donatorëve i ka kaluar pritshmëritë e kryeministrit Rama dhe jo vetëm por edhe nevojat e Shqipërisë për procesin e rindërtimit. Rama shprehet pa fjalë për 1.15 miliardë eurot e mbeldhura në Konferencën e Donatorëve.   Në Bruksel Rama citon...
Deputeti Bardh Spahia ka denoncuar gjendjen mizerabël në të cilën ndodhen godinat e studentëve në qytetin e Shkodrës. Në këto godina, qëndrojnë mijëra studentë dhe duket se ato janë kthyer në vatra të mirëfillta sëmundjesh. Qeveria duket se e...

Te fundit

Kisha e Thethit e rindërtuar në vitin 1909, shenjë orientuese për turistët

Nga Endrit Musliu Shtëpia e Zotit, apo siç njihet Kisha e Thethit është një kurorë në bukuritë natyrore në Theth dhe tërheq mjaft vizitorë vendas...

“Po të jetë njeri k*rderr, të futet brenda”, Gjergj Luca nuk i bindet policisë,...

Banorët e Fushë-Labinotit janë ngritur sërish në protestë ditën e sotme kundër fabrikës së peshkut. Ata janë pëplasur me administratorin e firmës së peshkut....

Bëri ndërhyrje në buzë, 21-vjeçarja “shokohet” nga rezultati

Olivia thotë se për javë të tëra si pasojë e dhimbjeve nuk ka fjetur. Duke shtuar se është penduar që vendosi të bëjë një...