ATLETIKË, NDEROHEN VILDAN TUFI DHE GËZIM MEMA

NGA SENAD NIKSHIQI

Dy figura të rëndësishme të atletikës shkodrane dhe shqiptare Vildan Tufi dhe Gëzim mema janë nderuar në një aktivitet të organizuar nga shoqata e atletikës Vllaznia dhe bashkia Shkodër i quajtur Kupa e Nderimit të Figurave që zhvillohet për herë të parë. Në këtë Kupë morë pjesë atletë nga Shqipëria dhe Kosova. Drejtori i sporteve në bashkinë Shkodër Alban Hasani tha se nderimi i figurave do kthehet në një traditë.

 

Vajza e trajnerit të ndjerë Vildan Tufi dhe djali i trajnerit të ndjerë Gëzim Mema ndjehen të emocionuar për nderimin që i bëhet këtyre figurave. Kampioni i Europës Izmir Smajlaj i cili hodhi hapat e parë me trajnerin Vildan Tufi është krenar për gjithë ato vite që kaloi në Shkodër.

 

Ish atleti i Vllaznisë Asim Mujaxhi kujton vitet e arta të atletikës shkodrane.Gjatë kësaj Kupe atleti i Vllaznisë Franko Burraj tentoi thyerjen e rekordit kombëtar në garën e 100 metrave por nuk ia doli ndërsa zuri vendin e parë në garën e 200 metrave. Atletët e Vllaznisë fituan edhe garat e kërcimeve teksa në kërcim së gjati i pari u rendit Muhamet Çengeli dhe në trehapësh Kolindo Kiri ndërsa për femra në kërcim së gjati vendin e parë e mori Erisa Rrasa e cila sëbashku me Franko Burraj u shpallën dy më të mirët e kësaj Kupe.

 

Bashkia Shkodër në këtë aktivitet nderoi 16 emra të rëndësishëm të atletikës me “Mirënjohje”. Surri Hoti, Enver Dervishi, Kujtim Rrjolli dhe Nefail Kraja u nderuan pas vdekjes ndërsa “Mirënjohje” morën edhe ish-atletët Arbana Xhani, Marije Gjoni, Mimoza Meta, Nafije Shahu, Asim Mujaxhi, Ahmet Kryeziu, Hajrullah Shoshi, Ardian Miloti, Gjulio Zefi, Arben Parmeza, Admir Bregu si dhe kampioni Izmir Smajlaj.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

“Ti je dashnorja e Bled Manes”, moderatorja e njohur e Top Channel ‘shokon’ studion e Ed Manushit

Çdo javë, rubrika “Trotuar” në “E Diell”, Top Channel,...

Horoskopi javor, çfarë kanë parashikuar yjet për ju

Mërkuri do të ndërveprojë me Jupiterin, për të të...

‘Nuk më respektoi, as unë nuk…’! Efi flet për sherrin me Luizin: Kurse për Kiarën…

Efi ka dhënë sot një intervistë në “Shqipëria live”...

Flet nëna e Dafinës që u mbajt peng nga burri: U njohën me dashuri. I thoshte mos hap perdet dhe mos …

Detaje tronditëse zbulohen për opinionin publik nga rasti i...