Ky është ishulli grek ku i vetmi mjet transporti është gomari, nuk lejohen mjetet e tjera (foto)

Ishulli grek i Hydra është një shembujt konkretë të atyre vendeve që dalëngadalë po i thonë “jo” mjeteve motorike, një traditë kjo e nisur herët, që në vitet ’50, kur u vendos me dekret shtetëror që, kafshët shtëpiake si kali apo gomari të përdoreshin për mjete transporti në ishull, kjo për të ruajtur arkitekturën dhe karakterin e tij.

 

Meqenëse qyteti është ndërtuar mbi kodra të pjerrëta, si amfiteatri, që ngrihen nga porti i tij në formë patkoi, gomarët janë e vetmja formë transporti që mund të ngjitet në shkallët e pjerrëta dhe rrugicat e ngushta deri në shtëpitë e shumë banorëve.

 

Komunat në mbarë botën aktualisht po kërkojnë mënyra për të reduktuar varësinë nga makinat private, apo edhe për t’i ndaluar ato nga pjesë të caktuara të një qyteti krejtësisht. Në përshtypjet e para, jeta në ishull pa makina mund të duket idilike.

 

Fakti që nuk ka makina është, në shumë mënyra, një shtytës i madh i ekonomisë së ishullit. Hydra është vetëm rreth 90 minuta me varkë nga shtrirja e ngjeshur metropolitane e Athinës, por duket një botë larg.

 

Turistët vijnë pikërisht sepse është kaq paqësore. Hydra është gjithashtu shumë më i pasur se ishujt e tjerë në arkipelagun Saronik të cilit i përket. Kjo, të paktën pjesërisht, nxitet nga fakti se të huajve u pëlqen sa e qetë është.

 

Duke mos lejuar asnjëherë automjete me motor, Hydra ka shmangur shumë nga sfidat me të cilat përballen ishujt e tjerë të vegjël në vend. Të imitosh Hydrën dhe të shkosh pa automjete, mund të mos jetë një opsion realist për ishujt e tjerë të një madhësie të ngjashme.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Zbulohet e vërteta/ Ish-banori Big Brother VIP flet për sëmundjen e rrallë të Luiz Ejllit

Historia e sëmundjes së rrallë të Luiz Ejllit ka...

Kiara i vë “kusht” Luizit: ‘S’të puth më po s’fitove’! Kthehemi sërish tek 24 dhjetori

Nis “Sfida e rezistencës”. Banorët u pozicionuan në vendin...

Sula njeriu model kerkon grua pasi i ka vdekur bashkeshortja. E kam shtepin …

Një tjetër prezantim është shfaqur ditën e sotme në...