XHUBLETA NË UNESCO, MALËSORJA: KRENARE, 150 VITE QË E KAM

Nga Senad Nikshiqi

 

Që prej 29 nëntorit të këtij viti xhubleta shqiptare, një veshje tradicionale e Malësisë së Madhe është e mbrojtur nga UNESCO, gjë të cilën e bëri të ditur ministrja e kulturës Elva Margariti. Por sa e rëndësishme është xhubleta për malësorët.

 

Kjo është Lena Gjeto Linadi një 73 vjeçare në Pjetroshan të Malësisë e Madhe e cila e ka trashëguar prej afro 150 vitesh xhubletën ndërsa ia dhuroi gjyshja e saj. 73 vjeçarja është e lumtur që xhulbeta do jetë pjesë e UNESCO ndërsa tregon se për herë të parë e veshi 18 vjeçe kur u martua.

 

Historia e çiftit Linadi është e veçantë. Dy familjet asokohe lidhën fjalën për këtë fejesë kur nënë Lena ishte vetëm 7 vjeçe dhe bashkëshorti i saj Gjeto vetëm 10 vjeç. Gjeto Linadi tregon se si e priti gruan e tij deri sa mbushi 18 vjeçe dhe se si ajo erdhi e veshur me xhubletë.

 

Ajo që ndjejnë keqardhje çifti Linadi është se brezi i ri nuk e përdor më xhubletën, këtë pasuri të rrallë kombëtare.

 

Xhubleta për vajzat e gratë dhe çakshirët për djemtë e burrat në Malësinë e Madhe janë dy pasuri historike e kulturore që shënjojnë identitetin tonë kombëtarë.

 

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Zbulohet e vërteta/ Ish-banori Big Brother VIP flet për sëmundjen e rrallë të Luiz Ejllit

Historia e sëmundjes së rrallë të Luiz Ejllit ka...

Kiara i vë “kusht” Luizit: ‘S’të puth më po s’fitove’! Kthehemi sërish tek 24 dhjetori

Nis “Sfida e rezistencës”. Banorët u pozicionuan në vendin...

Sula njeriu model kerkon grua pasi i ka vdekur bashkeshortja. E kam shtepin …

Një tjetër prezantim është shfaqur ditën e sotme në...