Aron Jaku, 16 vjeçari mes sportit dhe muzikës

Ditët e sotme, çdo herë e më shumë dëgjojmë probleme nga më të ndryshmet që rinia nuk është e angazhuar në asgjë dhe si rrjedhojë kjo shkakton probleme të mëdha sociale për ata që konsiderohen e ardhmja e këtij vendi.

 

Por ndodh edhe ndryshe dhe shembulli më i mirë është protagonisti i këtij shkrimi. E kemi fjalën për Aron Jakun, 16 vjeçarin nga Lezha i cili fëmijërinë dhe adoleshencën e tij po i kalon mes sportit dhe artit.

 

Që në moshë të vogël është angazhuar me sportin e karatesë nën drejtimin e trajnerit Dritan Suli dhe për 7-8 vite me rradhë i është përkushtuar maksimalisht atij duke u ngjitur jo pak nga ana profesionale teksa gjatë kësaj periudhe ka arritur të marrë në total 9 medalje, nga të cilat 3 të arta. Pa lënë mënjanë faktin që ka marrë edhe rripin ngjyrë kafe duke treguar një nivel shumë të lartë teknik në të gjithë prezantimet e tij.

 

Por dy vitet e fundit, për Aronin gjërat kanë ndryshuar. Tek ai ka dalë në skenë një pasion tjetër, ai për muzikën, të cilës tashmë i është përkushtuar maksimalisht përpos mësimeve e shkollës. Kuptohet që të preferuara janë rrymat rinore dhe madje së fundi ai ka nxjerrë edhe këngën e parë të titulluar “Different”.

 

Ndoshta edhe vetë Aroni është i pavendosur për të ardhmen, se cilin të zgjedh mes sportit dhe muzikës, megjithatë e rëndësishme është që ai të vazhdojë të ndjekë pasionet e tij sepse në fund të fundit, po i bën një shërbim të madh vetes dhe familjes, e cila padyshim që duhet të jetë krenare për djalin e tyre kampion në karate dhe me shumë mundësi, shumë shpejt kampion edhe në muzikë.

 

Rozë Dua Lipa mori pasaportë shqiptare, Blendi Salaj: E mori edhe iku në Angli, si kanë ikur 12 mijë veta këtë vit

Gazetari Blendi Salaj, përmes një postimi në Facebook, ka reaguar në lidhje me pajisjen e Dua Lipës me pasaportë shqiptare, i cili shkruan të...

Receta e qofteve më të shijshme që keni ngrënë në jetë

Kjo është receta më e vjetër e përgatitjes së qofteve më të mira që keni ngrënë ndonjëherë. Duhen vetëm 20 minuta për t’i gatuar.   Përbërësit: 60...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Horoskopi Dhjetor 2022 nga Branko. Cilat janë shenjat që përkëdhel fati në muajin e fundit të vitit

  Horoskopi Branko, Dashi   Muaji dhjetor do të jetë një pararojë...

Dasma kthehet në tragjedi, këngëtari ndërron jetë pak orë pas martesës

Kantautori Jake Flint ka ndërruar jetë vetëm pak orë...

Dikur e varfër dhe me kredi, ja sa është pasuria e Bebe Rexhës në ditën e sotme

Këngëtarja shqiptare, Bebe Rexha është ylli që fshihet pas...