KISHA E SHNA RROKUT, NJË NDËR NDËRTESAT ME ARKITEKTURËN MË TË BUKUR NË SHIROKË

Ne Shirokë shumë pranë Vilës së Zogut ndodhet dhe Kisha qe i është kushtuar Shën Rrokut, shenjt që tashmë është kthyer në festën tradicionale të Shirokës.

Kisha u ndërtua në vitin 1906 dhe qëndroi ashtu deri në vitet 1967, në këtë vit u shkatërrua edhe fasada e saj, ndërsa faltorja u kthye në punishte.

 

 

Me ardhjen e demokracisë kishës iu kthye identiteti duke rindërtuar fasadën, shkallët dhe parmakët. Ndërsa dëmi që i ishte bërë në brendësi nuk u rikthye asnjëherë.

Sot Shiroka ka dhe festën e përvitshme, Festen e Shna Rrokut e cila festohet më 16 gusht.

Legjenda thotë se Shen Rroku ka qenë në Shirokë prandaj kjo zonë lut ç’do vit këtë festë.

 

Aktori i njohur shqiptar rikthehet pas 10 vitesh në Shqipëri dhe …

Aktori Elvis Pupa më shumë se 10 vite është larguar nga “Portokalli” dhe rreth 5 vite më parë ai është shkëputur totalisht nga ekrani.   Por...

“Ish-gruaja më mori shtëpinë, me kapi mat duke…” Historia e dhimbshme e divorcit të Gent Pjetrit

Intervista e tij pas një mungesë disa vjeçare në ekran, shoqëruar me një rrëfim prekës bëri jo pak bujë mediatike.   Gentjan Pjetri, ose ndryshe i...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Aktori i njohur shqiptar rikthehet pas 10 vitesh në Shqipëri dhe …

Aktori Elvis Pupa më shumë se 10 vite është...

A jeni bere gati per bakllavane? Ja si ta pergatisni qe t’ju tretet ne goje. Video

Ingredientët: 60 peta për bakllava 1 filxhan stika të grira imët ½...

Nipi i Isa Boletinit: Ju tregoj cilat ishin amanetet e gjyshit tim për Shqipërinë

Nipi i Isa Boletinit, Gazmend Boletini ka rrëfyer në...

Behuni gati.Keto qytete do të mbulohen nga bora ditën e dielë

Fundjava parashikohet që të sjellë ulje drastike të temperaturave...