KISHA E SHNA RROKUT, NJË NDËR NDËRTESAT ME ARKITEKTURËN MË TË BUKUR NË SHIROKË

Ne Shirokë shumë pranë Vilës së Zogut ndodhet dhe Kisha qe i është kushtuar Shën Rrokut, shenjt që tashmë është kthyer në festën tradicionale të Shirokës.

Kisha u ndërtua në vitin 1906 dhe qëndroi ashtu deri në vitet 1967, në këtë vit u shkatërrua edhe fasada e saj, ndërsa faltorja u kthye në punishte.

 

 

Me ardhjen e demokracisë kishës iu kthye identiteti duke rindërtuar fasadën, shkallët dhe parmakët. Ndërsa dëmi që i ishte bërë në brendësi nuk u rikthye asnjëherë.

Sot Shiroka ka dhe festën e përvitshme, Festen e Shna Rrokut e cila festohet më 16 gusht.

Legjenda thotë se Shen Rroku ka qenë në Shirokë prandaj kjo zonë lut ç’do vit këtë festë.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...