‘Nuk paguaj dot as dritat’, kengetari shqiptat rrefen se ai nuk fiton para nga muzika

Sa here qe te shkon mnder mend ndonje kengetar, gjithmone te vjen perpara mendimi se ai paguhet shume dhe se te ardurat e tij kushedi sa jane.

Por nuk ndodh keshtu gjithmone.

Kete te vertet e ka treguar kengetari i njohur Xhavit Dedej i ftuar ne emisionin e Jonida Shehut.

Kur e pyeti gazetarja se sa para fiton ai nga muzika qe ben, Xhavid Dedej us preh se nuk fiton mjaftueshem.

Madje ai mes te tjerave tregoi se per te te ardhurat jane ‘fare’ pasi i duhet qe ne fundin e muajit te mendoje a i paguan dot dritat apo jo.

Kjo sipas tij i ndodh pasi kane edhe turp se sa her eulen ne tavoline it hone ‘ hajst se ke qene ne nje dasem ti’ dhe keshtu i qerasin.

“Por duke mos qene te famshem”, thote ai, “por thjesht kengetare te popullit, ne fund te muajit na ikin ato te shkreta para.”

TE TJERA