Nga Shkodra te riviera e jugut, italianët rekomandojnë pesë pika turistike

Është e qartë për të gjithë se Shqipëria tani ka hyrë në radarët e destinacioneve turistike që nuk duhen humbur. Është afër, lirë dhe plot me thesare për t’u vizituar.

Le të zbulojmë së bashku pesë vendet që nuk duhet të humbasin gjatë një udhëtimi në vendin e shqiponjave.

 

Tirana: qyteti që nuk fle kurrë

 

 

Kryeqyteti shqiptar po merret gjithnjë më shumë në konsideratë nga turistët (kryesisht italiane), të cilët janë kuriozë për të zbuluar qytete të ndryshme. I lidhur me shumicën e aeroporteve më të mëdha italiane, Tirana është një variant i mirë për t’u vizituar gjatë një fundjave apo edhe gjatë një qëndrimi më të gjatë.

 

Riviera Shqiptare, një mijë hije blu

 

 

Ju nuk mund të thoni se keni qenë në Shqipëri pa kaluar pak kohë në Rivierën e bukur shqiptare, shtrirjen e bregdetit që del nga kalimi malor i Llogarasë dhe përfundon në kufirin me Greqinë. Bregdeti jugor i Shqipërisë është vendi i plazheve idilike, gjiret e fshehura, fshatrat ortodokse me kisha me kupola blu dhe manastire të fshehura në pyje që shpëtojnë nga syri më i hutuar.

 

Gjirokastra, qyteti muze i Shqipërisë

 

19th-century traditional Ottoman houses, mosque, from Castle hill in Gjirokastra (Gjirokaster), UNESCO World Heritage Site, Albania

 

Vend i Trashëgimisë Botërore që nga viti 2005, shembulli unik i arkitekturës otomane dhe qytet-muze i vendit, Gjirokastra është destinacioni më interesant i Shqipërisë. Jo vetëm për bukurinë e saj të padiskutueshme, por edhe për vendndodhjen e saj piktoreske, të rrethuar me male dhe të vendosura pak kilometra nga kufiri grek.
19th-century traditional Ottoman houses, mosque, from Castle hill in Gjirokastra (Gjirokaster), UNESCO World Heritage Site, Albania

 

Berat, qyteti me dritare të mbivendosura

 

 

Pak më shumë se një orë larg nga kryeqyteti, këtu është Berati, një xhevahir i vogël i vendosur mes maleve të larta dhe karakterizohet nga disa nga ndërtesat më të bukura në vend. Berati i detyrohet nofkën e tij shtëpive të mrekullueshme të tij të bardha të shpuara nga pikat e shumta të dritës që e kanë fituar pseudonimin e qytetit me dritare të mbivendosura.

 

Shkodër, dera në veri

 

 

Më pak i famshëm nga jugu, por po aq interesante, Shqipëria e veriut është një nga destinacionet e domosdoshme për këdo që kërkon të eksplorojë anën e egër dhe autentike të vendit. Pika fillestare për veriun e madh është Scutari,

 

qyteti historik i Shqipërisë, vendi i vetëm i muzeut fotografik në Shqipëri, Muzeu Marubi dhe Kalaja Rozafa, një nga më të mëdhatë në Ballkan.(TravelNews.it, monitor)

 

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...