TERRORIZMI, SHQIPËRIA NË HARTËN NEGATIVE

Shqipëria është një hartë negative sa i përket individëve dhe grupeve që janë bashkuar në luftimet në Siri dhe Irak.

Kështu u shpreh nga Shkodra Agron Sojati, koordinator kombëtar kundër ekstremizmit të dhunshëm në polici gjatë trajnimit për sfidat lidhur me kthimin e luftëtarëve të huaj terroristë edhe në Shqipëri.

Individët shqiptar apo edhe të huaj që vijnë nga vendet e luftës si Siria apo Iraku mbeten gjithnjë një rrezik për shoqërinë.

Shtimi i emigrantëve nga vendet e treta në pikat e kalimit kufitar të Shqipërisë është një shqetësim.

Ajo që i mbetet detyrë Shqipërisë është një siguri më e madhe dhe ngritje kapacitetesh në pikat e kalimit kufitar për të evidentuar elementët e rrezikshëm kriminal që mund të vijnë nga vendet e luftës për të krijuar struktura të reja përmes rekrutimeve.

StarPlusTv

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...