”Kam frikë se më heqin pensionin, bukën e gojës”, fjalimi i Robert Ndrenikës

‘’Kjo tokë është e shenjtë. Është Jeruzalemi ynë! Ka qenë një aktor në Shkodër Lec Bushati që thoshte ‘ca të bëj buka e gojës…’edhe mua më merr frika se mos më presin pensionin”, kjo ka qenë deklarata e fortë e aktorit të madh Robert Ndrenika.

Dje artistët kanë zhvilluar protestën e tyre të rradhës në mbrojtje të Teatrit Kombëtar.

Sot ishin më pak njerëz se dy muaj më parë kur nisi protesta e artistëve dhe Ndrenika nuk u vë faj, pasi thotë se ata kanë frikë se u presin bukën e gojës, duke dhënë edhe shembin personal, ku edhe ai vetë ka frikë se mos i presin pensionin.

Shprehja e aktorit ikonë të shqiptarëve, është shenjë e qartë e presionin që ndjejnë njerëzit në këtë vend për të marrë pjesë në protesta.

Të gjithë bashkë kërkuan që hapi i parë i Ministresë së Kulturës të jetë shpallja zonë e mbrojtur e kompleksit në të cilën ndodhen Teatri Kombëtar dhe ai Eksperimental.

Ata apeluan sërish për rikonstruksionin e Teatrit Kombëtar dhe jo ndërtimin e një teatri të ri. Ndërkaq, mbrëmjen e së hënës artistët nisën mbledhjen e firmave për një peticion kundër shembjes së Teatrit.

(E.K/FAXWEB.AL)

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...