Robert Pichler kthehet në kohë, në Galerinë e Arteve në Shkodër

Të premten e 2 shkurtit do të hapet në Galerinë e Arteve në Shkodër një ekspozitë fotografike e fotografit e antropologut austriak Robert Pichler, kuruar nga Edit Pula.

“Kthim në kohë. Shqipëria e viteve 90-të” do të hapet nesër mbrëma, ndërsa një bisedë me artistin do të vijojë me datë 3 shkurt në ora 11:00.

Ekspozita e Pichler prezanton fotografi nga Shqipëria e Veriut dhe Shkodra në Vitet 90 dhe tematizon fazën e rrëmujshme të tranzicionit në Shqipëri nga komunizmi në demokraci.

Kjo ekspozitë lëvizëse, e cila nisi udhëtimin e saj verën e shkuar në Stacionin e Autobusëve të zonës së Veriut në Tiranë, u shfaq për herë të parë në Muzeun Historik të Bajram Currit, do të ndalet dy javë në Shkodër, për të vazhduar rrugëtimin e saj më tej edhe në qytete të tjera të Shqipërisë.

Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri më 17 shkurt. / KultPlus.com

TE TJERA

spot_img