Reuters: Shqipëria po pastron plazhet, Kroacia i bashkohet nismës

Kroacia me nismën për të mbrojtur plazhet e Adriatikut që joshin miliona turistë çdo vit, do bashkëpunojë me Shqipërinë për të pastruar ujërat territoriale dhe për të përmirësuar aftësinë...

Çmimi i “çmendur” i një makiatoje në jug

Tema që i shqetëson së tepërmi turistët shqiptarë gjatë verës, janë çmimet e kripura në bregdetin e jugut.   Jo pak herë, përmes faturave, janë denoncuar në rrjetet sociale çmimet absurde...

Një brez i dështuar, i humbur edhe kur ka fituar

Nga Lorenc Vangjeli Fati i ish-Prokurorit të Përgjithshëm të Republikës është metafora e frikshme e përmbysjes së sistemit të drejtësisë. Pakkush e kishte menduar apo parashikuar se rrokullisja e individit...

Turizmi malor ne Razme Vermosh e Theth

Pikat me veriore te vendit edhe kete vit kane nisur te frekuentohen. Freskia, qetesia, por me teper bukurite qe ato ofrojne per te gjithe vizitoret jane terheqese per nje...

10 destinacionet kryesore turistike në Shqipëri

Sarandë Butrint –Syri i Kaltër- Gjirokastër Saranda dhe zona përreth saj përbëjnë një prej destinacionet turistike ne Shqiperi. Qyteti antik i Butrintit gjendet vetëm 18 km. nga Saranda. Kjo është pika...

Si një udhëtim në lashtësi! Emocionet që të fal parku kombëtar

Është një nga destinacionet më të preferuara të turistëve dhe kjo gjë nuk ndodh pa arsye. Bukuritë dhe vlerat arkeologjike të Apollonisë nuk mund të vihen në dyshim. Nga...

“Shkova të eksploroj Shqipërinë. Ja pse do të kthehem gjithmonë” (FOTO GALERI)

Shqipëria, ky vend i vogël në gadishullin e Ballkanit, e ka lënë pas tashmë kohën kur ishte e izoluar për pothuaj pesë dekada, për shkak të regjimit komunist. Tani,...

Zakonet e çuditshme të shqiptarëve, që u bëjnë shumë përshtypje të huajve

Balkanista është blogu i një britanikeje e cila është e dashuruar me Ballkanin. Prej 11 vitesh ajo është shkëputur nga Londra dhe së fundmi është zhvendosur në Tiranë, ku...

Bushati publikon online arkivin e ministrisë

Të shumtë janë institucionet të cilat kanë arkivin e tyre të brendshme, por shumë pak prej tyre kanë të njëjtin interes që ka arkivi i shtetit dhe arkivi i...

Një fundjavë në Krajë dhe ç’kërkon më nga jeta! (Foto)

Zbulimi që më ka ngelur fiksim kohët e fundit është Kraja. Si mbiemër është goxha i hapur në Shqipëri, por pak veta ia kanë idenë ku i bie. Edhe nëse...

LIDHU ME NE

69,237FansaPëlqeje

PUBLICITET

- PUBLICITET -

Te fundit

Kështjella e Skenderbeut në Krujë radhitet si një prej kalave më të mira...

E ndërtuar gjatë vitit 1190, në Krujë qytet ky që ishte bërë më pas kryeqyteti i shtetit të parë autonom shqiptar në mesjetë.Kalaja e...

Piktura me shqiponjë kuq e zi e vitit 1501 e kryqëzimit të Krishtit

Prej vitesh qarkullon në rrjetet sociale shqiptare një pikturë e Rilindjes Italiane me skenën e kryqëzimit të Krishtit e cila sot ndodhet në pinakotekën...

27 ton mish brazilian me salmonelë në Shqipëri

27 ton mish janë bllokuar sot gjatë një aksioni të AKU, pasi ka rezultuar me prezencë të salmonelës.   Konkretisht, trupat inspektuese e AKU-së në Durrës...