Erdogan: Izraeli po sillet si organizatë, jo si shtet

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi të mërkurën se Izraeli po vepron si një organizatë e armatosur, jo si një shtet, ndërsa ushtria izraelite vazhdon bombardimet në Rripin e Gazës, pas sulmit të kryer nga Hamasi në fundjavë.

Erdogan theksoi se është e papranueshme që Izraeli të kalojë në këtë gjendje dhe u kujtoi se, nëse vazhdon kështu, do të trajtohet si organizatë, jo si një shtet. Ai kritikoi fort sulmet e ushtrisë izraelite në Gazë, i cilësoi ato si metoda të turpshme dhe shpalli se çfarë po ndodh është më shumë karakteristikë e një organizate se sa e një shteti.

Izraeli njoftoi të hënën se kishte rrethuar plotësisht Rripin e Gazës dhe do të ndalojë hyrjen e ushqimit dhe karburanteve. Në këtë kontekst, Ministria e Shëndetësisë palestineze raportoi se janë vrarë mbi 1.055 njerëz dhe mbi 5.100 janë plagosur nga sulmet e vendosura nga Izraeli në Rripin e Gazës. Më shumë se 60% e të plagosurve janë gra dhe fëmijë, sipas burimeve.

Erdogani i kritikoi ashpër sulmet ndaj zonave civile dhe vrasjen e civilëve, duke akuzuar Izraelin për të përshkallëzuar situatën. Ai shprehu shqetësimin e tij për shkeljen e parimeve etike të luftës dhe u dënuar vrasjen e civilëve edhe në Izrael dhe masakrimin e të pafajshëmve në Gazë, të cilët ballafaqohen me bombardime të vazhdueshme.

Në raport me zhvillimet e fundit në konfliktin izraelito-palestinez, Erdogan përdori shprehjen “organizatë” për të përshkruar sjelljen e Izraelit, në mënyrë që të theksojë ndryshimin e perceptuar mes shtetit dhe një organizate të armatosur. Erdogan ka shpesh përdorur këtë term për të përshkruar Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PPK), e cila konsiderohet si grup terrorist nga Turqia dhe disa aleatë të saj në perëndim.

Erdogani shtoi se lufta duhet të respektojë etikën dhe të dyja palët duhet të ndjekin këto parime, por theksoi se aktualisht ato po shkelen rëndë në Izrael dhe Gazë. Ushtria izraelite njoftoi të mërkurën se numri i të vrarëve në Izrael ka shkuar në 1.200 dhe mbi 2.700 janë plagosur që nga sulmi befasues i militantëve të Hamasit, të cilët thyen barrierat kufitare dhe u futën në jug të Izraelit të shtunën.

Forcat Mbrojtëse të Izraelit raportuan se kanë rindërtuar barrierën rreth Gazës dhe kanë dërguar trupa këmbësorie, artileri dhe mbi 300,000 rezervistë pranë kufirit me Gazën. Misioni i tyre është të sigurojnë që Hamas nuk do të ketë më mundësinë të kërcëzojë apo vrasë civilët izraelit në fund të kësaj lufte.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

NJË TJETËR ATRAKSION, SË SHPEJTI ZIP LINE NË THETH

Një risi që i shtohet Alpeve të Shqipërisë është...

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...