Të vegjlit pranë okulistit/ Beci: Qëndrimi në telefon i rrezikshëm

Gjithnjë e më shumë po shtohen të vegjlit të cilët kanë probleme me shikimin. Për të parandaluar pasojat dhe për të ulur efektet negative mjekët apelojnë për kontrolle në disa faza të rëndësishme duke nisur nga mosha 3 vjeç e deri në 14.

Beci thotë se qëndrimi në orë të zgjatura përpara telefonit mbetet ndër shkaqet kryesore.

Një fenomen negativ i vërejtur vitet e fundit është dërgimi i fëmijeëve pranë mjekëve që nuk janë okulist apo nuk janë të specilaizuar në këtë drejtim, ku në jo pak raste problemet veçse janë zmadhuar.

Përpara nisjes së klasës së parë fëmijët e kanë të detyruar që ndër të tjera të kryejnë kontrolle pranë okulistit në mënyrë që të evidentohen probleme të mundshme.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Atraksionet e reja në Theth: Një verë plot adrenalinë dhe peizazhe magjike

Ky vit sjell një atraksion të ri dhe të...

NJË TJETËR ATRAKSION, SË SHPEJTI ZIP LINE NË THETH

Një risi që i shtohet Alpeve të Shqipërisë është...

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...