Liqeni i Shkodrës pre e ndotjes/ Banorët e Vrakës: Dikur zona shfrytëzohej për plazh

Liqeni i Shkodrës, më i madhi në Ballkan me një ekosistem të pasur që mban 283 specie shpendësh nga ku 168 habitate ujore. Por e gjithë kjo pasuri ujore sot më shumë se kurrë ndodhet e kërcënuar nga ndotja e mbeturinave, e shisheve plastike, dhe inerteve kryesisht në zonën e Vrakës duke krijuar një situatë të rëndë ekologjike.Banorët e vjetër të fshatit Vrakë e kujtojnë dikur zonën në fjalë si një atraksion që shfytëzohej për plazh, ndërsa sot ata janë të zhgenjyer nga ajo çfarë po ndodh, ku me tonelata inerte dhe mbetje urbane deri tek pjesët e automjeteve hidhen e më pas iu vihet flaka.Gjendja është shqetësuese dhe me pasoja të rënda dhe do ketë ndikim afatgjatë në ekosistemin e Shkodrës. Realiteti mbetet i frikshëm edhe pse ndër vite miliona lekë janë dhënë për të ruajtur florën dhe faunën e këtij liqeni.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...