Dëmtimi i argjinaturës së Darragjatit/ Banorët kërkojnë ndërhyrje për të shmangur rrezikun e përmbytjeve

Para pak muajsh u investua në mënyrë emergjente në një pjesë të argjinaturës së Darragjatit në njësinë administrative Dajç, ndërkohë që një pjesë tjetër vijon të jetë e shembur nga uji dhe dalëngadalë po rrezikon që të shembet e gjitha. Në këtë argjinaturë janë investuar afro 200 milion lekë por në vetëm pak vite uji e ka dëmtuar në shumë pjesë.

Kjo pikë është më e rëndësishmja në zonën e Nëshkodrës për të parandaluar rrezikun e përmbytjeve, pasi këtu përqëndrohet përplasja e parë dhe më e rënda e ujërave të Bunës me brigjet e Dajçit.

Shpërthimi i saj në përmbytjet e vitit 2010-2011 do të pasohej me përmbytjen e gjithë kësaj zone përfshirë edhe Trushin, ku uji arriti në lartësinë mbi 2 metër.Njësia administrative Dajç është një ndër zonat më të prekura të përmbytjeve pëgjatë viteve 2010-2011, duke patur kështu frikën e herëpashershme të mundësisë së përmbytjeve.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Publiku thërret Luizin, Armaldo iu drejton mikrofonin: “Më fort, më fort…”

Këngëtari, Armaldo Kllogjeri, pas daljes së tij nga shtëpia...

Tre çiftet e horoskopit që kanë më shumë dashuri për pjesën tjetër të vitit 2023

Disa do të thonë se gjithçka është çështje kimie....

Vajza e Eli Fares “bishë” e vërtet, shfaqet nga vaska me shkumë

Ka mbi 125 mijë ndjekës në faqen e saj...

Shisnin kanabis pranë gjimnazit/ Arrestohet 20-vjeçari në Shkodër, tre të tjerë nën hetim

Një 20-vjeçar është vënë në pranga dhe tre të...