Këto janë shenjat paralajmëruese të arrestit kardiak

Arresti kardiak mund të mos jetë aq i papritur, sipas një studimi të botuar së fundmi në The Lancet Digital Health, i cili pretendon se një në dy persona që kanë pësuar një arrest kardiak të papritur kanë pasur të paktën një simptomë paralajmëruese 24 orë para ngjarjes, e cila ndryshon midis të dy gjinive.

Dr. Sumeet Chugh, kryetare në kërkimin e elektrofiziologjisë kardiake dhe drejtor mjekësor i Qendrës së Ritmit të Zemrës në Departamentin e Kardiologjisë në Institutin e Zemrës Smidt (Spitali Cedars-Sinai, Los Angeles), thekson se zbulimi i hershëm i shenjave paralajmëruese mund të shpëtojë jetë, pasi shumica dërrmuese e njerëzve që kanë një arrest kardiak jashtë spitalit vdesin brenda pak minutash.

Simptomat tek meshkujt dhe femrat

Duke përdorur të dhëna nga dy studime në qytetet amerikane të Ventura (Kaliforni) dhe Portland (Oregon) mbi incidentet e arrestit kardiak dhe njerëzit që kërkuan kujdes mjekësor urgjent, por nuk e pësuan këtë ngjarje, studiuesit krahasuan simptomat dhe zbuluan se 50% e njerëzve që pësuan një arresti i papritur kardiak përjetoi të paktën një simptomë karakteristike një ditë më parë, dhimbje gjoksi për burrat dhe gulçim për gratë.

Hulumtimi gjithashtu tregoi simptoma specifike në grupe më të vogla burrash dhe grash, si rritja e pulseve, simptoma të ngjashme me konvulsionet dhe simptoma të ngjashme me gripin.

Dr Chugh theksoi se dy simptomat kryesore nuk nënkuptojnë domosdoshmërisht një ndalesë të menjëhershme, por nevojitet kujdes kur hipertensioni, diabeti ose sëmundjet e zemrës bashkëekzistojnë, duke shtuar se aplikacionet inteligjente ose pajisjet e veshura në të ardhmen do të jenë në gjendje të identifikojnë më mirë njerëzit në rrezik në rritje. arrest i papritur kardiak.

Simptoma të tjera të zakonshme të arrestit kardiak përfshijnë ndjenjën e lodhjes dhe ënjtjen në këmbë, këmbë ose nyje. Një raport i Shoqatës Amerikane të Zemrës thotë se lodhja është simptoma më e pakëndshme e arrestit kardiak.

Sipas raportit, simptomat e hershme të arrestit kardiak përfshijnë probleme me stomakun, marramendje, të vjella dhe humbje të oreksit. Humbja e muskujve si rezultat i arrestit kardiak mund të tregojë se sëmundja është e avancuar.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...