Nuk ka qendra rehabilitimi! Përdoruesit e drogës janë shtuar në Shqipëri

Numri i përdoruesve të drogës në Shqipëri po rritet frikshëm.

Ndonëse nuk ka statistika zyrtare, mendohet të jenë diku te 50-60 mijë përdorues. Megjithatë ekspertët thonë tashmë se këto shifra janë dyfishuar dhe peshën më të madhe e zë grupmosha nga 18-27 vjeç. Ajo që e bënë edhe më dramatike situatën në Shqipëri është se nuk ka qendra rehabilitimi për personat e droguar.

Një familje që ka në rrethin e saj përdorues droge, duhet të paguaj shuma marramendëse në klinika jashtë vendit; çka nuk është e aksesueshme për të gjithë. Kjo edhe për shkak të stigmës.

“Qendra të vërteta rehabilitimi, sepse ne jemi qendër ditore, qendra rehabilitimi janë shumë të pakta. Janë qendra ditore rezidenciale, por janë në numër të kufizuar nëse e krahasojmë me pjesën e masës së gjerë të individëve që kërkojnë ndihmë dhe që janë pjesë e këtij rrethit vicioz që sapo thamë“- Oltion Korreshi, punonjës social nga Aksion Plus.

Ka disa qendra ditore rezidenciale të organizatave ndërkombëtare që iu vijnë në ndihmë individëve të heqin dorë nga droga duke i trajtuar me metadon, por raste të tilla i ngjajnë ‘një pike uji në mes të një oqeani’.

“Duhet thënë që është e pamjaftueshme, si ndihma që Aksion Plus jep përtej mundësive tona, sepse ne në Aksion Plus jemi 7-8 individë. Vetëm kjo pjesë bënë ndihmesën dhe trajtimin e 250 individëve, që është trajtim ditor. Mendo se sa kohë më mbetet mua si punonjë social të kontaktojë, të ndihmojë, të orientojë një individ në një ditë të caktuar. Prandaj po them që është e pamjaftueshme”- tha Korreshi.

Situata me përdoruesit e drogës duket se ka mbërritur në pikën SOS. Shitësit e drogës gjithnjë e më shumë po synojnë nxënësit e shkollave për të rritur numrin e klientelës.

“Është një zjarr që po merr përmasat e gjithë vendit. Institucione të ndryshme, shkolla, kërkon një bashkëpunim shumë shumë të ngushtë. Kërkon profesionistë të vërtetë nga ana e përgatitjes për të trajtuar këto gjëra. Shteti me forcën e tij, apo pushteti lokal, duhet të marrin në konsideratë ndihmesën e të gjithë këtyre individëve”- tha Korreshi.

Ministri i Brendshëm ka paralajmëruar vendosjen e perimetrit të sigurisë, ku jo vetëm shkollat, por edhe lokalet pranë institucioneve arsimore do të monitorohen për ta mbajtur larg shitësit e drogës.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Si të Humbisni 4 Kilogramë me Supën e Lakrës – Receta me Shije të Lehtë

Në rrjete sociale çdo ditë dalin ide të reja...

Çfarë ndodhi me Kiara Titon? Ish-banorja e BBV ka dy fjalë te rendesishme për ndjekësit e saj

Pas përfundimit të rrugëtimit të saj në “Big Brother...

E mbani mend vajzën e Eli Farës? Nuk do ta besoni sa ka ndryshuar …

Vajza e këngëtares së mirënjohur Eli Farës, Marina është...