Asgjësohet droga e mbjellë në Velipojë, pezullohen nga detyra 4 punonjës policie

Policia e Shtetit ka evidentuar dhe ka goditur një tjetër rast të kultivimit të bimëve narkotike në Velipojë.

Në këtë aksion janë asgjësuar 10 920 bimë të dyshuara narkotike cannabis sativa që ishin kultivuar në këtë zonë.

Ndërkaq, nga hetimet paraprake, Drejtoria e Standardeve Profesionale në Policinë e Shtetit “pezulloi nga detyra, për mospërmbushje të detyrave (shkelje e parashikuar nga neni 209/1 i rregullores së Policisë së Shtetit), 4 punonjës policie”

“Nënkomisar P. P., shef i Stacionit të Policisë Velipojë, njëkohësisht përgjegjës për monitorimin e zonës; Nënkomisar A. Ç., specialist i njësisë “Shqiponja”, përgjegjës i zonës për kontrollin e territorit nga DVP Shkodër; Nënkomisar A. Xh., specialist për hetimin e krimeve në zonën ku u gjetën bimët narkotike; Inspektor i parë A. T., ndihmësspecialist (SPZ) në zonën ku u gjetën bimët narkotike”, thuhet në njoftimin e policisë.

Gjatë kontroll të ushtruar në territorin e njësisë administrative Velipojë janë “gjetur të kultivuara 10 920 bimë të dyshuara narkotike cannabis sativa. Një pjesë e tyre janë sekuestruar në cilësinë e provës materiale, ndërsa pjesa tjetër është asgjësuar nëpërmjet djegies.”

Policia bën të ditur më tej se është bërë i mundur identifikimi i autorëve të dyshuar të kultivimit të bimëve narkotike. Ndërsa materialet procedurale “i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Shkodër, për veprime të mëtejshme, për veprën penale “Kultivimi i bimëve narkotike”.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

“Ti je dashnorja e Bled Manes”, moderatorja e njohur e Top Channel ‘shokon’ studion e Ed Manushit

Çdo javë, rubrika “Trotuar” në “E Diell”, Top Channel,...

Horoskopi javor, çfarë kanë parashikuar yjet për ju

Mërkuri do të ndërveprojë me Jupiterin, për të të...

‘Nuk më respektoi, as unë nuk…’! Efi flet për sherrin me Luizin: Kurse për Kiarën…

Efi ka dhënë sot një intervistë në “Shqipëria live”...

Flet nëna e Dafinës që u mbajt peng nga burri: U njohën me dashuri. I thoshte mos hap perdet dhe mos …

Detaje tronditëse zbulohen për opinionin publik nga rasti i...