Rrëfehet Adi Sybardhi: Jam i pari në Shqipëri që solla ndërthurjen e saksit me ritmet folk

Adriano Manushi i njohur me emrin e artit si Adi Sybardhi, është një ndër saksofonistët më të njohur në Ballkan. I ftuar në “ABC e Mëngjesit”, ai ka folur për karrierën e tij, duke zbuluar se si u bë pjesë e botës së muzikës.

Adi ka theksuar se ai ishte i pari në Shqipëri që solli alternimin e saksit me ritmet folk.

“Unë kam dal për herë të parë në moshën 14-vjeçare në skenë. Unë e kam nisur me veglat frymore, me klarinetën. Bëra një kurs, isha shumë mirë, do të konkuroja dhe për Lice, isha nga më të mirët për klarinetë, por i vumë mend ahengut. Unë kam dy shkolla, atë shkollën e rrugës dhe atë shkollën që bëm.

Saksi ishte gjë tjetër. Shkoja për pushime në Bulqizë. Shkova në një shtëpi kulture dhe ishte një saks i madh dhe unë hipja lart në karrige se nuk më arrinin këmbët.

Unë e solla në një mënyrë tjetër, se i bie saksit me ritme folk”, u shpreh Adi.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

“Ti je dashnorja e Bled Manes”, moderatorja e njohur e Top Channel ‘shokon’ studion e Ed Manushit

Çdo javë, rubrika “Trotuar” në “E Diell”, Top Channel,...

Horoskopi javor, çfarë kanë parashikuar yjet për ju

Mërkuri do të ndërveprojë me Jupiterin, për të të...

‘Nuk më respektoi, as unë nuk…’! Efi flet për sherrin me Luizin: Kurse për Kiarën…

Efi ka dhënë sot një intervistë në “Shqipëria live”...

Flet nëna e Dafinës që u mbajt peng nga burri: U njohën me dashuri. I thoshte mos hap perdet dhe mos …

Detaje tronditëse zbulohen për opinionin publik nga rasti i...