Realitet i trishtë/ Mbyllen dy shkolla në Dajç nga shpopullimi, nuk ka nxënës

Fenomeni i shpopullimit për shkak të emigracionit ka prekur në masë fshatrat e njësisë administrative Dajc në bashkinë e Shkodrës. Shkollat e fshatrave Samrisht i Ri dhe Samrisht i Vjetër kanë mbyllur dyert, duke sjellë kështu vështirësi në rritje për prindërit në përpjekjen e tyre për të shkolluar fëmijët.

Godinat janë kthyer në të padobishme dhe nga dita ditës po amortizohen. Mbyllja e këtyre shkollave ka ardhur si pasojë e numrit të vogël të nxënësve.Edhe në fshatin Samrish i Vjetër, shkolla fillore është mbyllur si rrjedhojë e numrit të vogël të nxënësve dhe amortizimit të godinës dhe ajo nga shkollë është kthyer në qender shendetësore.

Reduktimi i nxënësve veçse në shkollat rurale po ndihet edhe në zonat urbane , pasi çdo vit mësuesve po iu reduktohen orët e mësimit dhe shpesh herë për të plotësuar normën japin mësim në më shumë se dy shkolla.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Shkodranët nuk e “FALIN” i bëjnë të papriturën Maestros në koncert! A E MERITON AI KETE???

Dy ish-banorët e “Big Brother VIP”, Luiz Ejlli dhe...

“Mori shërbimet më të shtrenjta në sallon”, si klientja ‘ia mbathi’ me partnerin pa paguar

Stilisti i famshëm i flokëve, Sezer Arslan ka rrëfyer...

Monika Lubonja në kërkim të një partneri miliarder! Rrëfimi i aktores: I thashë, ik ….

Monika Lubonja u vendos në qendër të vëmendjes me...

Policia në kërkim të Dea Mishel? / Bukuroshja Dea shpjegon sesi ndodhi…

Dea Mishel vijon të mbetet një ndër personazhet më...