NË PENTAR, KA VETËM NJË NXËNËS QË SHKON NË KLASË TË PARË

Teksa viti I ri shkollor ka nisur, fenomeni I boshatisjes së shkollave është më I dukshëm. Në shkollën …. në fshatin Pentar të njësisë administrative Dajç, këtë vit, në banka u ulën vetëm 13 nxënës. Dhe vetëm një prej tyre është nxënës I klasës së parë. Teksa e pyesim se si ndihet në këto ditë të para të shkollës, Daerli thotë se shumë fëmijë nga kjo zonë kanë emigruar me prindërit e tyre.

Nxënës të tjerë tregojnë se aktualisht se mesatarisht janë rreth 5 nxënës në klasa, ndërkohë që po ashtu, shokët e tjerë të klasës kanë emigruar jashtë vendit.

Kjo nuk është e vetmja shkollë në njësinë administrative Dajç që ka patur rënie të numrit të nxënësve ndër vite. Tashmë ajo ka vetëm 13 nxënës ndërkohë që me kalimin e viteve numri I nxënësve vetëm ulet.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...