E mbijetuara nga kanceri tregon simptomat qe nuk duhet ti injoroni

Ajo ishte shume mire, hante mirë dhe nuk kishte histori familjare të sëmundjes, kështu që hodhi poshtë shenjat paralajmëruese. Ajo nuk dëshiron që të tjerët të bëjnë të njëjtin gabim si ajo

Andria Devlin, 47 vjeç, nuk e priti kur u diagnostikua me kancer kolorektal pesë vjet më parë.

Ajo nuk kishte faktorë rreziku dhe nuk kishte histori familjare të sëmundjes. Si shumë njerëz, ajo e shtyu kontrollimin e simptomave të saj kur u shfaqën.

Kjo nuk është një temë e lehtë për t’u folur, por është kaq e rëndësishme. Njerëzit nuk duhet të vdesin nga turpi, dhe unë mendoj se njerëzit po vdesin sepse nuk duan të shkojnë te mjeku i tyre dhe të flasin për simptomat . M’u desh shumë kohë të hyja dhe të them se diçka nuk ishte në rregull.

Në vitin 2016, vura re substanca mukuoze në jashtëqitje . Ishte ndryshe, por jo shqetësuese.

Pastaj fillova të kisha gjakderdhje të ndërprerë me lëvizjet e zorrëve. Kjo, në lidhje me kapsllëkun tim, ishte e barabartë me hemorroidet në trurin tim. Nuk kisha probleme me stomakun, nuk kisha humbje peshe, nuk kisha lodhje dhe të gjithë analizat e mia dukeshin mirë. Nuk kishte asgjë që do të tregonte se kisha një tumor që po rritej në rektum, përveç kapsllëkut dhe gjakut të kuq të ndezur në jashtëqitje.

Nuk e kisha menduar shumë kancerin kolorektal . Pse do ta bëja? Isha në fillim të të 40-tave, jam aktiv, ushtrohem, ha mirë, nuk pi duhan. Nuk kishte absolutisht asnjë faktor rreziku dhe asnjë histori familjare që do të më bënte të mendoja.

Kjo është arsyeja pse m’u desh shumë kohë për të shkuar te mjeku.

Më pas më caktuan për një kolonoskopi . Mbaj mend që u zgjova nga ajo dhe dëgjova mjekët të thoshin: “Kemi gjetur diçka te keqe”.

Skanimet zbuluan se ishte kanceri kolorektal i fazës 4.

Por pasi bera kimiot semundja ime u permiresua.Sot, thjesht po festoj faktin që jam ende gjallë. Është shumë e mrekullueshme që dikush me kancer kolorektal të fazës 4 mund ta thotë këtë pas pesë vjetesh. Unë jam ende duke bërë skanime të qarta tani.

Simptomat e kancerit të zorrës së trashë.

Simptomat e kancerit të zorrës së trashë bëhen më të dukshme me përparimin e sëmundjes. Ato mund të ndryshojnë nga personi në person, në varësi të vendndodhjes dhe madhësisë së rritjes së kancerit:

Ndryshimi në zakonet e zorrëve, fillimi i kapsllëkut ose diarresë

Gjakderdhje rektale ose gjak në jashtëqitje, jashtëqitje të errëta ose të vogla

Ndryshimi në konsistencën ose erën e jashtëqitjes

Ndjenja sikur zorra nuk është plotësisht bosh

Siklet i vazhdueshëm i barkut, fryrje ose dhimbje

Dobësi, lodhje, zbehje dhe anemi të shkaktuara nga mungesa e hekurit

Humbje oreksi, humbje peshe e pavullnetshme dhe e pashpjegueshme.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...