Pesë shenjat e para te kancerit te lëkurës që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Trajtimi për kancerin e lëkurës jo-melanoma është zakonisht i suksesshëm dhe trastimi i tij ne kohe sjell dhe shermin e shpejte nga kjo semundje.

Mjeket thone qe semudnja duhet te kapet sa me here prandaj është e rëndësishme që të dallohen herët shenjat paralajmëruese.

Simptomat kryesore të kancerit të lëkurës jo melanoma
Ekperti thotë: “Shenja e parë e kancerit të lëkurës jo-melanoma është zakonisht shfaqja e një gungë ose njollë e zbardhur në lëkurë që vazhdon per disa javë dhe përparon ngadalë me muaj ose ndonjëherë vite. Ky është kanceri ose tumori (jo cdu gung apo njolle eshte tumor).

“Në shumicën e rasteve, gunga kanceroze janë të kuqe dhe të forta dhe ndonjëherë kthehen në ulçera, ndërsa njolla kanceroze zakonisht janë të sheshta dhe me luspa.

“Kanceri i lëkurës jo melanoma më së shpeshti zhvillohet në zonat e lëkurës të ekspozuara rregullisht ndaj diellit, si fytyra, veshët, duart, shpatullat, pjesa e sipërme e gjoksit dhe shpina”.

Simptomat kryesore të kancerit të lëkurës melanoma

Nishani me formë ose skaje të pabarabarta
Nishani me një përzierje ngjyrash
Nishanë të mëdhenj, shpesh më të gjerë se 6 mm
Nishani që ndryshon me kalimin e kohës në madhësi, formë dhe ndjenjë – që mund të nënkuptojë ënjtje, gjakderdhje, kruajtje ose kore

Sipas NHS, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj të përgjithshëm nëse pasi jo cdo nishan eshte kancerogjen por me e mira vizita tek mjeku sqaron dhe nishanin qe ju keni.

Ju keni një nishan që ka ndryshuar në pamje
Ju keni një nishan që është i dhimbshëm ose që kruhet
Ju vini re se një nishan është bërë i përflakur, i gjakosur ose i bërë kore
Pigmentimi ose shenjat në lëkurën tuaj ndryshojnë dhe nuk shërohen për disa javë

Si të reduktoni rrezikun që nishanet të bëhen kancerogjene
Ekspertet thone se: “Rrezet nga dielli mund të rrisin mundësinë që një nishan të bëhet kancerogjene.

“Nëse keni shumë nishane, duhet të jeni tepër të kujdesshëm në diell”.

Gjithashtu rekomandon:qëndrimi në hije ndërmjet orës 11:00 dhe 15:00, kur rrezet e diellit janë më të forta.

Mbulimi i lëkurës me rroba – vishni kapele dhe syze dielli nëse keni nishane në fytyrë
duke aplikuar rregullisht një krem ​​kundër diellit me faktor të lartë (minimumi SPF30) dhe aplikojeni përsëri pas notit.

Kanceri i lëkurës zakonisht kërkon kirurgji, por gjithashtu mund të trajtohet me krioterapi, kremra kundër kancerit, radioterapi dhe trajtim me dritë.

Sipas NHS, të paktën 9 nga 10 raste të kancerit të lëkurës jo-melanoma kurohen me sukses.Ndaj sa me heret e kapim semundjen aq me shpejte do te kurohemi.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

“Ti je dashnorja e Bled Manes”, moderatorja e njohur e Top Channel ‘shokon’ studion e Ed Manushit

Çdo javë, rubrika “Trotuar” në “E Diell”, Top Channel,...

Horoskopi javor, çfarë kanë parashikuar yjet për ju

Mërkuri do të ndërveprojë me Jupiterin, për të të...

‘Nuk më respektoi, as unë nuk…’! Efi flet për sherrin me Luizin: Kurse për Kiarën…

Efi ka dhënë sot një intervistë në “Shqipëria live”...

Flet nëna e Dafinës që u mbajt peng nga burri: U njohën me dashuri. I thoshte mos hap perdet dhe mos …

Detaje tronditëse zbulohen për opinionin publik nga rasti i...