Si të bësh djathë të freskët me 1 litër qumësht, 1 kos dhe gjysmë limoni…

Të jesh në gjendje të kujdesesh për shëndetin tënd është një nga gjërat më të rëndësishme që duhet të përpiqemi të bëjmë, një nga mënyrat më efektive është sigurisht që t’i kushtojmë vëmendje asaj që hamë.

Leximi i etiketës dhe njohja e asaj që gjendet brenda ushqimeve të caktuara na bën të ndihemi më të relaksuar, por sigurisht mënyra më e mirë për të mos patur asnjë dyshim është përgatitja e tyre në shtëpi. Natyrisht për ta bërë këtë ju duhet të jeni në gjendje të gjeni kohë nga angazhimet e vazhdueshme ditore, por ajo që është e sigurt është se rezultati do të jetë me vlerë.

Përveç aspektit të shëndetshëm, nuk duhet të neglizhojmë aspektin ekonomik.

Pra si mund të bëjmë një copë djathi të shijshme sot?

Këtu është një recetë e thjeshtë që do të na lejojë të përgatisim djathë të mirë, duke shpenzuar shumë pak. Recetë për të përgatitur djathë të freskët

Përbërësit:

1litër qumësht;
1 kos natyral, pa ëmbëlsues;
lëngu i gjysmë limoni;
1 metër garzë pambuku, ato që gjenden në farmaci;
1 enë.

Përgatitja:

Vendose qumështin në sobë për rreth 15 minuta, nuk është e nevojshme për ta çuar atë në vlim, shtoni kosin dhe lëngun e limonit pak nga pak dhe përzieni përbërësit mirë për disa sekonda.

Tani është e nevojshme ta lini përzierjen të pushojë për rreth 3 orë, ndoshta në një enë aq të gjatë sa blenderi, kështu që hirra (me ngjyrë të verdhë) të ndahet nga pjesa tjetër.

Sapo të kenë kaluar 3 orë do të jetë e nevojshme ta mbulosh tasin me garzë, e cila dhe duhet të zgjatet deri në buzët e tasit. Më pas futeni masën në garzë për ta shtrydhur atë sa më shumë të jetë e mundur. Më pas vendose masën e krijuar në një enë dhe lëre të rrijë për 30 minuta në frigorifer.

Sapo të kalojnë 30 minuta, hapni enën dhe nëse dëshironi, shtoni kripë ose erëza të tjera.

Nëse i shtoni gjëra të tjera atëherë duhet ta shtrydhni sërish garzën e pas kësaj ta lini të pushojë sërish për 8 orë në frigorifer, pas së cilës djathi juaj i freskët do të jetë gati për t’u ngrënë.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...