Nuk e keni ditur me pare: Ky eshte gabimi qe lavatricja juaj konsumon dy here me shume energji

Shpesh here marrim sugjerime te ndryshme, njerezit na rekomandojne sa detergjent duhet te perdorim per secilen larje madje disa prodhues ndonjehere e teprojne dhe na bejne te konsumojme me shume produkte.

Detergjentet me shumice na demtojne veshjet, rrobat, por edhe ndikojne ndjeshem ne buxhetin tone tek fatura e energjise.

Na ka ndodhur qe zbardhuesit dhe pastruesit te lene njolla mbi rroba dhe nga ana tjeter pluhuri lares me teprice bllokon lavatricen e cila pastaj harxhon dy here me shume energji.

Sipas specialistes ne larje rrobash Mary Gallager, duhet te kemi kujdes qe te mos e teprojme me detergjentet sepse kjo sdo te thote qe do te kemi larje me te mire.

Madje ne kete menyre pa dashje ata vecse demtojne rrobat dhe lavatricen.

Por per nje larje te mire thote ajo jane te rendesishme tre elemente se bashku si temperatura e ujit, centrifuga, dhe kombinimi i laresit e zbutesit.

Keshtu vetem nese keto tre elemente do jene ashtu sic duhet ne nivel optimal, atehere larja juaj eshte optimale.

FOTO/ Me një vajzë në krahë, Luizi zbulon se kush e bën biond

Fituesi i edicionit të dytë, të spektaklit televiziv "BBV", Luiz Ejlli, vazhdon të jetë në qendër të vëmendjes nga mediat, tashmë pasi po përflitet...

Luana Vjollca në një darkë romantike, por kush është fatlumi?

Moderatorja shqiptare, Luana Vjollca është në qendër të vëmendjes pasi po përflitet për emisionin e saj të ri, "Love Island". Ajo është mjaft aktive në...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

“Puna nuk është turp”, nga mësues në Dibër vjen pastrues në Tiranë

Kristi Gongo është kthyer në punonjësen më të re...

Ish-banori i Big Brother Albania habit fansat: Jam i varur ….

Ronaldo Sharka është shndërruar padiskutim në një ndër personazhet...

Me këtë pije ju humbisni 10 cm nga beli juaj në vetëm katër ditë…

Uji me tranguj është një element kyç për bark...

Dhunohej nga burri i saj, shqiptarja rrëfen tmerrin: Më mbante peng dhe…

Autoritete greke kanë marrë dëshminë e 22-vjeçares Dafina Kurti,...