Kurre mos i varni rrobat e lagura brenda në shtëpi

Në dimër është shumë e rehatshme, por ne kurrë nuk duhet të varim rrobat e lagura në shtëpi

Eshte e thjeshtë për të ndere rrobat kur ke një ballkon të bukur dhe nëse mbi të gjitha dielli po shkëlqen jashtë. Por nëse jetoni në një studio për më teper në dimër, zgjedhjet bëhen të kufizuara. Pothuajse e pashmangshme, megjithate, asgjë nuk mund të jetë më e gabuar se sa nderja e rrobave brenda dhomës.!

Në Bolton, një qytet në veriperëndim të qytetit të Mançesterit, Angli, një burrë kohët e fundit mori një infeksion të mushkërive, sepse ai i thau rrobat e tij të lara në shtëpi: kërpudhat e mia shfaqen në rroba të lagura dhe lëshojnë spore që mund të shkaktojë infeksione të rënda të mushkërive

Mjekët gjithashtu këshillojnë kundër tharjes së rrobave në shtëpi: avullimi i ujit në rroba të lagura rrit lagështinë e dhomës me 30 për qind, duke krijuar kushte perfekte për germimin e spores.

Nëse marrim parasysh se rrobat e një larjeje përmbajnë rreth 2 litra ujë, mund të kuptojmë se si ky zakon është i rrezikshem për shëndetin.

Prandaj, kujdes: gjithmonë më mirë të gjeni një zgjidhje alternative ose, në çdo rast, të lënë një dritare ku ajri mund të qarkulloje. Është shëndeti juaj!

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...