Supë e Plotë me Pulë e Hudhra – Shije dhe Shëndet në Tryezë

Një recetë e cila është perfekte për një drekë të shpejtë dhe pa shumë mundime.

Aroma e limonit që bashkohet me shijen perfekte të pulës krijon një kombinim sa të shëndetshëm por dhe të lehtë.

Majdanozi i përdorur në këtë recetë i jep supës së plotë ndjesinë e freskisë prandaj është dhe ideale për çdo vakt.

Kur ta përgatisni shtëpia do të mbushet me aromën mahnitëse të supës.

AgroWeb.org ju tregon hapat e thjeshtë për ta përgatitur këtë supë që sot për ta shijuar me të gjithë familjarët.
Përbërësit

Gjysmë pule
4 thelpinj hudhrash
4 lugë gjelle me miell
2 lugë gjelle me gjalpë të freskët
1 lugë gjelle me vaj ulliri
1 gotë me lëng pule
3 lugë çaji me lëkurë limoni
Lëngu i 2 limonave
Një tufë me majdanoz të grirë
Kripë
Rigon
Piper i zi

Përgatitja

Në një tigan hidhni vajin e ullirit dhe vendoseni në zjarr.

Sapo të jetë ngrohur kaloni copat e pulës të cilën e keni shpëlarë më parë me ujë të bollshëm.

Marinojeni mishin e pulës me rigon, piper dhe pak kripë.

AgroWeb.org ju sugjeron që pulën ta linin ë zjarr derisa të marrë një ngjyrë të artë në të dyja anët.

Pasi të kenë kaluar rreth 8-10 minuta hiqini copat e mishit nga zjarri duke i lënë në një pjatë.

Shtoni gjalpin në tigan dhe vendoseni përsëri në zjarr, shtoni dhe hudhrën e shtypur dhe përzieni me një lugë druri derisa hudhra të lëshojë aromën e saj.

Shtoni miellin dhe duke e përzierë gjatë gjithë kohës, do ta skuqni miellin derisa të ketë marrë një ngjyrë të kafenjtë.

Ngadalë shtoni në tigan lëngun e mishit të pulës dhe më pas lëngun e limonit.

AgroWeb.org ju këshillon që të përzieni gjithmonë fundin e tiganit me lugë druri, pasi aty mblidhet mielli.

Diçka e tillë do të parandalojë ngjitjen dhe djegien e miellit.

Kur të kenë kaluar përreth 2-3 minuta, ulni flakën e zjarrit dhe lëreni të kthejë valë.

Më pas shtoni lëkurën e limonit të grirë me rende dhe përzieni që të krijohet një masë e plotë.

Vendosni përsëri copat e mishit në tigan dhe lëreni që të ziejë rreth 10 minuta.

Ndërkohë që pula zien, grini në copa jo shumë të imta majdanozin.

HIqeni pulën nga zjarri dhe lëreni të ftohet përreth 5 minuta përpara se të shtoni majdanozin.

Kur ta servirni mjafton që ta ndani nëpër pjata dhe ta spërkatni me pak vaj ulliri.

Nëse dëshironi copat e mishit të pulës mund t’i prisni dhe të vogla. Kështu do të shkurtoni akoma dhe më shumë kohë.

Kjo recetë është për 2-3 persona, por mjafton që të dyfishoni sasinë e përbërësit dhe do të keni akoma dhe më shumë nga supa perfekte për të shijuar./AgroWeb.org

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Publiku thërret Luizin, Armaldo iu drejton mikrofonin: “Më fort, më fort…”

Këngëtari, Armaldo Kllogjeri, pas daljes së tij nga shtëpia...

Tre çiftet e horoskopit që kanë më shumë dashuri për pjesën tjetër të vitit 2023

Disa do të thonë se gjithçka është çështje kimie....

Vajza e Eli Fares “bishë” e vërtet, shfaqet nga vaska me shkumë

Ka mbi 125 mijë ndjekës në faqen e saj...

Shisnin kanabis pranë gjimnazit/ Arrestohet 20-vjeçari në Shkodër, tre të tjerë nën hetim

Një 20-vjeçar është vënë në pranga dhe tre të...