E bën partneri juaj? 99 përqind e tradhtive fillojnë kështu

Pavarësisht nga fakti që tradhtia bashkëshortore emocionale nuk përfshin kontakt fizik dhe intimitet, ajo, si tradhtia “e vërtetë” , mund të ndikojë seriozisht në marrëdhënien tuaj. Psikologët theksojnë se një aferë emocionale është më e vështirë për t’u përcaktuar, sepse nuk kalohet kufiri në kontakt fizik, por partneri kërkon nevojat emocionale nga dikush tjetër.

Mashtrimi emocional nuk duhet të përfshijë puthjen, përqafimin, të bërit dashuri, por kur një person është i martuar ose në një lidhje serioze dhe i jep dikujt tjetër më shumë kohë, energji dhe ndjenja sesa partneri i tij. Kjo lloj tradhtie bashkëshortore, e njohur si “pabesi e zemrës”, zakonisht fillon e padëmshme, pa asnjë qëllim ka shoqëri, bisedë, afërsi dhe kur shfaqen emocionet dhe shkëndija rritet rreziku i tradhtisë bashkëshortore klasike.

Psikologia Cathy Nickerson pohon se 99 për qind e çështjeve emocionale fillojnë në të njëjtën mënyrë – kur një partner fillon të ndajë vështirësitë dhe detajet nga marrëdhënia e tij me dikë tjetër. Mund të jetë një koleg, fqinj, mik, i njohur…Bisedat shpesh fillojnë mjaftueshëm pafajshëm, dhe ju thjesht thoni se gjërat në marrëdhënie tani janë të vështira.
close
volume_off

Por më pas, ju merrni gjithnjë e më shumë mbështetje, ndiheni sikur dëshironi t’i dërgoni mesazh atij personi gjatë gjithë kohës, ndjenjat fillojnë të zhvillohen”, shpjegon Nickerson.

Pamjet nga shtëpia e “ferrit” ku mbahej e mbyllur 22-vjeçarja shqiptare, flasin fqinjët: Nuk e kemi …

Mediet greke kanë publikuar pamjet e shtëpisë ku jetonte 22-vjeçarja shqiptare, Dafina Kurti së bashku me vajzën e saj 2-vjeçare. Në këtë banesë në Alykës,...

Sinan Vllasaliu në telashe, rrezikon të dënohet deri në 5 vjet burg

Këngëtari Kosovar, Sinan Vllasaliu, është akuzuar së fundmi nga ATK-ja (administrata tatimore e kosovës) dhe inspektorët e saj se ka kryer një dëm prej...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Shkodranët nuk e “FALIN” i bëjnë të papriturën Maestros në koncert! A E MERITON AI KETE???

Dy ish-banorët e “Big Brother VIP”, Luiz Ejlli dhe...

“Mori shërbimet më të shtrenjta në sallon”, si klientja ‘ia mbathi’ me partnerin pa paguar

Stilisti i famshëm i flokëve, Sezer Arslan ka rrëfyer...

Monika Lubonja në kërkim të një partneri miliarder! Rrëfimi i aktores: I thashë, ik ….

Monika Lubonja u vendos në qendër të vëmendjes me...

Policia në kërkim të Dea Mishel? / Bukuroshja Dea shpjegon sesi ndodhi…

Dea Mishel vijon të mbetet një ndër personazhet më...