Urgjente! ‘Gratë që kanë punuar nëpër shtëpi të kenë kujdes’! Njohja e pensioneve me Greqinë, flet avokatja e njohur

Greqi- Një nga problematikat e mprehta për shqiptarët është njohja e pensioneve në Greqi.

Avokatja Anila Rezhda sqaroi se marrëveshja mes Shqipërisë dhe Greqisë për njohjen e pensioneve vlen më shumë për personat që kanë filluar punë në vitet 90’ dhe 92’.

Avokatja këshilloi që shqiptarët që kanë punuar në Greqi, të konsultohen me avokatët e tyre për problematikat që mund të hasin.

“Pika A, ti mund të kesh punuar pa sigurime, p.sh zonjat që kanë punuar si mirëmbajtëse shtëpie, por duhet gjetur një mënyrë për të përfituar penisonet.

Pika tjetër, për zotërinjtë që kanë punuar në punë që u është “rrezikuar jeta”, është shprehur avokatja.

A do të jetë një mbulim nga Shqipëria apo Greqia?

“Shqiptarët të jenë të qetë sepse do gjendet një mënyrë për të rregulluar edhe çështjen e monedhës Lekë dhe Euro, dhe shtetet do të bashkëpunojnë bashkë për të rregulluar mbulimin e pensioneve”, u shpreh Rezhda.

Hashashi në ballkonin e Encës/ Muharrem Ahmeti rrëfen të vërtetën ….

Artisti i madh i muzikës orient Muharrem Ahmeti ishte i ftuar special në D-Night në sezonin e tretë. Një ndër këngëtarët më të preferuar të...

Horoskopi ditor, ja cfare parshikojne yjet per ju…

DASHI Të dashuruarit do kalojnë një ditë të mbushur me debate. Xhelozia do jetë pika më e dobët e tyre. Beqarët do kenë vetëm mundësi...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Pse? Ermal Fejzullahu anulon dy koncerte në Itali

Ermal Fejzullahu ka anuluar dy koncerte në Itali. Lajmin...

FOTO/ Me një vajzë në krahë, Luizi zbulon se kush e bën biond

Fituesi i edicionit të dytë, të spektaklit televiziv "BBV",...

Luana Vjollca në një darkë romantike, por kush është fatlumi?

Moderatorja shqiptare, Luana Vjollca është në qendër të vëmendjes...

Zbulohet “molla e sherrit” mes Luizit, Arbanës dhe Eduardit

Fituesi i spektaklit televiziv "BBV2", Luiz Ejlli ka...