Strudel me Reçel Kumbulle – Ëmbëlsira që Duhet të Provoni

Strudeli është një ëmbëlsirë e shpejtë dhe shumë e shijshme që shuan mjaft mirë nepsin për ëmbëlsira.

Ai mund të përgatitet me fruta të freskëta ose me reçel.

Përzgjedhja e frutit apo reçelit është tërësisht në varësi të shijes dhe preferencës.
Strudel Me Reçel Kumbulle

Për dashamirësit e reçelit të kumbullës, AgroWeb.org servir një recetë të thjeshtë dhe plot shije të strudelit.
Përbërësit:

1 lugë çaji maja
2-5 lugë gjelle sheqer të bardhë
1 lugë gjelle gjalpë
300 ml qumësht
500 gramë miell
Një majë luge gjelle kripë
1 vezë e plotë dhe e verdha e një veze tjetër.
200 gramë reçel kumbulle

Përgatitja:

Në një enë hidhni 3 lugë gjelle ujë të ngrohtë, majanë dhe gjysëm luge gjelle sheqer.

Lëreni mënjanë për 10 minuta ose derisa lëngu të bulëzojë.

Në një tenxhere më të vogël bashkoni qumështin dhe gjalpin.

Kur gjalpi të shkrijë në qumësht hiqeni nga zjarri dhe lërini të ftohen për disa minuta.

Në një enë tjetër përzieni miellin, kripën, 2 lugë gjelle sheqer dhe një vezë.

Shtoni masën e majasë dhe të sheqerit dhe më pas më ngadalë qumështin dhe gjalpin duke e punuar brumin fort për 10 minuta.

Nëse brumi është shumë i trashë shtoni pak ujë të vakët.

Lëreni brumin në një vend të ngrohtë që të vijë për 30-45 minuta ose derisa të dyfishohet në masë.

Më pas hidhni një shtresë mielli në vendin tuaj të gatimit dhe punojeni brumin aty duke e ndarë në dy copa të barabarta.

Shtresën e parë të brumit bëjeni në formë drejtkëndore dhe më pas shtoni 5-6 lugë me reçel kumbulle.

Mbështilleni brumin në formë roleje, spërkateni me miell dhe vendoseni në tavë.

Të njëjtën gjë bëni edhe me copën e dytë të brumit.

Të verdhën e mbetur të vezës rriheni fort dhe me të lyeni sipërfaqen e strudelit.

Lërini të rrijnë në tavë për 30-45 minuta dhe ndërkohë ndizeni furrën.

Futeni tavën në furrë dhe piqini për 15 minuta në temperaturë të lartë dhe më pas uleni pak.

Mbështilleni strudelin me letër alumini dhe lëreni të piqet për 20 minuta të tjera.

Pak përpara përfundimit, hiqeni letrën e aluminit dhe fikeni furrën.

Pas pesë minutash hiqeni strudelin nga furra dhe lërini pak kohë të ftohet përpara se ta konsumoni./AgroWeb.org

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...