Njihuni me 11-vjeçaren që sfidon “Barbie”, krijon koleksionin me kukulla të rralla

Një vajzë nga Bosnjë-Hercegovina po bën kostume tradicionale ballkanike, shami koke dhe aksesorë dekorativë për kukullat “Barbie”.

Duke shfrytëzuar jehonën e filmit “Barbie” që ka pushtuar kinematë botërore, 11-vjeçarja shpreson të tërheqë vëmendjen tek versioni folklorik i kukullës ikonë.

Esma Gljiva filloi projektin më shumë se një muaj më parë, pasi kishte parë figura të cilësisë së dobët në një dyqan.

“Këto ishin disa kukulla të veshura me kostume folklorike, nuk i ngjanin aspak të vërtetave, nuk ishin fare të veshura siç duhet”,- tha Esma për “Reuters” duke treguar kukulla të reja nga koleksioni i saj.

Esma nuk e ka parë ende filmin “Barbie”, por miqtë dhe familja e saj thonë se ajo mishëron frymën e pavarësisë dhe sipërmarrjes femërore që dominon filmin.

E rritur në një familje kërcimtarësh të folklorit, Esma ka mësuar shumë për traditat multifetare të Bosnjës dhe është vetë anëtare e një grupi folklorik vendas.

Ajo thotë se do t’i emërtonte kukullat e saj “kukullat Barbie boshnjake” dhe po planifikon kostume për një Ken folklorik boshnjak.

Esma merr porosi për kukullat e saj çdo ditë dhe i ka dërguar në Bullgari, Çeki, Turkmenistan, Norvegji, Britani dhe shumë vende të tjera.

 

RRËZOHET NGA KALAJA E ROZAFËS, NDËRRON JETË SHTETASI SLLOVEN

Shkodër/Informacion paraprak Rreth orës 19:00, shtetasi slloven S. P., 65 vjeç, banues në Slloveni, dyshohet se është rrëzuar aksidentalisht, teksa ishte duke vizituar kalanë e...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

RRËZOHET NGA KALAJA E ROZAFËS, NDËRRON JETË SHTETASI SLLOVEN

Shkodër/Informacion paraprak Rreth orës 19:00, shtetasi slloven S. P., 65...

Parashikimi i horoskopit nga Jorgo Pulla: Tetori, muaji kur dalin në pah skandalet

Astrologu Jorgo Pulla, ishte i ftuar në emisionin “Good...

Paratë e drogës pastrohen në ndërtim, Artan Hoxha publikon fotot…

Gazetari Artan Hoxha ka dhënë alarmin sa i takon...