KUJDES! Doktori tregon pse ndodh arresti kardiak kur lahemi ne det

Mjeku kardiolog, Alfred Nona ka folur për ataket kardiake që ndodhin gjatë periudhës së nxehtë të verës. Ai ka theksuar se këto infarkte nuk kanë lidhje me stinën, pasi ato që regjistrohen në plazhe janë procese që finalizohen me arreste kardiake.

Sakaq, Nona ka thënë se ky proces fatkeqësisht përfshin çdo moshë, që nga fëmijët, adoleshentët dhe mosha e rritur.

“Mund të themi që infarkti nuk ka lidhje me stinën. Ajo që lidhet me plazhin nuk është arrest kardiak apo atak kardiak. Pra, ndodh një proces, i cili finalizohet me arrest kardiak, por që fillon si një proces ndryshe. Ndodh fatkeqësisht dhe te fëmijët, dhe te adoleshentët, në çfarëdo lloj moshe.

Nuk ka lidhje me arrestin kardiak, nuk ka lidhje me sëmundjen e zemrës në vetvete, sepse mund të jesh shumë mirë nga zemra dhe mos të pësosh arrest. Për se ndodh kjo?

Sepse kur ne kalojmë nga i nxehti i bregut dhe shkojmë direkt në ujë dhe uji është i ftohtë, aktivizohet një refleks nervor, i cili në fund të fundit bën që të ulen rrahjet e zemrës, të ulet dhe tensioni dhe kjo bën që të humbasim humbjen e koshiencës në ujë, pra është një rënie të fikët në ujë, e cila shoqërohet me mbytje dhe më pas bëhet arrest kardiak, por nuk është problem kardiak, është si pasojë e kësaj rënie të fikët që ndodh në ujë”, u shpreh mjeku.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

“Ti je dashnorja e Bled Manes”, moderatorja e njohur e Top Channel ‘shokon’ studion e Ed Manushit

Çdo javë, rubrika “Trotuar” në “E Diell”, Top Channel,...

Horoskopi javor, çfarë kanë parashikuar yjet për ju

Mërkuri do të ndërveprojë me Jupiterin, për të të...

‘Nuk më respektoi, as unë nuk…’! Efi flet për sherrin me Luizin: Kurse për Kiarën…

Efi ka dhënë sot një intervistë në “Shqipëria live”...

Flet nëna e Dafinës që u mbajt peng nga burri: U njohën me dashuri. I thoshte mos hap perdet dhe mos …

Detaje tronditëse zbulohen për opinionin publik nga rasti i...