Boll harxhuat lekë lokaleve! Ja si t’i gatuani në shtëpi me pak përbërës. Për 20 minuta

Sot po ju sjellim recetën e plotë sesi të përgatisni vetë një kruasan në kushte shtëpie dhe me përbërës që ju gjenden në frigoriferin tuaj.

Përbërësit: 250 gr gjalpë; 300 gr miell; 1 lugë kafeje maja buke; 100 gr çokollatë e shkrirë; 3 lugë gjelle sheqer; 2 vezë; kripë.

Receta dhe përgatitja: Fillimisht përzieni gjalpin me miellin dhe formoni një brumë të cilin lëreni të vijë në frigorifer. Në një tas tjetër shkrini majanë dhe hidhni pjesën tjetër të miellit. Pastaj masa e krijuar do jetë homogjene duke shtuar qumështin, sheqerin, kripën dhe vezët. Përzieni përbërësit me dorë derisa brumi të jetë i butë.

Pastaj mbështilleni brumin me një letër kuzhine dhe futeni në frigorifer. Pas disa orësh me ndihmën e një petësi hapni të dy masat e brumit të cilat i keni bashkuar kur i nxorrët nga frigoriferi. E në mes të brumit hidhni gjalpin. Më pas petën paloseni dhe lëreni në frigorifer për 30 minuta. Nxirreni petën nga frigoriferi dhe ndajeni në trekëndësha të vegjël dhe mbushini me çokollatë.

Lërini për 60 minuta dhe lyejini sipër me vezë dhe futini të piqen në 190 gradë për 20 minuta. Ju bëftë mirë!

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...