A e dini se çfarë kuptimi kanë ngjyrat e kuqe, blu dhe të bardhë në pastën tuaj të dhëmbëve?

A e dini se çdo ngjyrë në pastën tuaj të dhëmbëve ka përbërësin e saj të veçantë që merr pjesë në ruajtjen e higjienës dentare?

Herën tjetër që të vizitoni dyqanin, shihni sa lloje, shije dhe ngjyra të pastave të dhëmbëve ka .

Megjithëse shumica prej nesh përfundojnë duke blerë pastën klasike të dhëmbëve me tre shirita, ne nuk i dimë vërtet përfitimet dhe qëllimet e secilës ngjyrë.

Për disa arsye, kompanitë e pastave të dhëmbëve nuk shqetësohen as për të na shpjeguar, por e vërteta është se çdo ngjyrë në tubin tuaj të pastës së dhëmbëve ka përbërës të ndryshëm që bëjnë gjëra të ndryshme.

Për shembull, pjesa e bardhë e pastës përmban substanca që heqin pllakën dhe si rrjedhojë zbardhin dhëmbët.

Rripi i kuq zakonisht përmban elemente jetike për kujdesin e duhur të mishrave të dhëmbëve dhe pjesa blu përmban përbërës antimikrobikë dhe freskues të frymëmarrjes.

Kjo pamje e pastës nuk është e nevojshme dhe jo të gjitha pastat janë me ngjyrë të njëjtë, por secila përmban përbërësit e nevojshëm për të ruajtur shëndetin e dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve.

Përbërësit kryesorë të pastës janë:

Lëndë gërryese (25-60%),

përbërësit (20-40%),

ujë (15-50%),

ngjyra (deri në 3%),

detergjentë (deri në 2%),

substanca aromatike (deri në 1.5%),

konservues,

substanca të ëmbla,

substancat medicinale etj.

Hapësirat publike u respektuan/ Administratori i Velipojës: Shërbimet ndaj turistëve më të mira sivjet

Pas këtij që sapo lamë pas, një tjetër sezon turistik i sukseshëm pritet që të jetë ai i vitit të ardhshëm duke qënë se...

“Puna nuk është turp”, nga mësues në Dibër vjen pastrues në Tiranë

Kristi Gongo është kthyer në punonjësen më të re të pastrim-gjelbërimit në kryeqytet. Së bashku me grupin e punës nisi pastrimin e kryeqytetit në disa...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Shkodranët nuk e “FALIN” i bëjnë të papriturën Maestros në koncert! A E MERITON AI KETE???

Dy ish-banorët e “Big Brother VIP”, Luiz Ejlli dhe...

“Mori shërbimet më të shtrenjta në sallon”, si klientja ‘ia mbathi’ me partnerin pa paguar

Stilisti i famshëm i flokëve, Sezer Arslan ka rrëfyer...

Monika Lubonja në kërkim të një partneri miliarder! Rrëfimi i aktores: I thashë, ik ….

Monika Lubonja u vendos në qendër të vëmendjes me...

Policia në kërkim të Dea Mishel? / Bukuroshja Dea shpjegon sesi ndodhi…

Dea Mishel vijon të mbetet një ndër personazhet më...