Cilat janë 10 plazhet më të bukura të Shqipërisë? Ja ku renditet Velipoja…

Shqipëria është ende një destinacion jo shumë i udhëtuar nga turizmi masiv, por është në gjendje të ofrojë plazhe të pacenuara me detin blu për ata që duan të shijojnë pushimet larg turmave të turistëve, shkruan faqja tg24.sky.it.

Këto janë dhjetë plazhet më të bukura të Shqipërisë

I konsideruar si plazhi më i lezetshëm në Shqipëri, Drymades është një shtrirje e gjatë me rërë të lehtë dhe guralecë të bardhë, me një det të pastër dhe me ngjyra intensive, ullinj të mëdhenj, klube të lezetshme, bare plazhi, ushqime të shpejta, piceri, kampingje dhe tregje me produkte vendase.

Plazhi i Dhërmiut është një nga më të famshmit në Shqipëri. Është një brez i gjatë disa kilometra, i larë nga ujërat e thella blu. Ai është i fshehur mes një vargmal malor dhe detit. Këtu mund të relaksoheni dhe të shijoni natyrën

Fshati Ksamil ndodhet rreth njëzet minuta me makinë nga qyteti i Sarandës, në jug të Shqipërisë, jo shumë larg kufirit me Greqinë. Plazhi i Ksamilit, i konsideruar si një nga plazhet më të bukura në vend, karakterizohet nga ngjyrat e Karaibeve, deti transparent dhe rëra e bardhë.

Plazhi i Gjipesë ndodhet në jug të vendit. Nuk është e lehtë për t’u arritur dhe kjo është arsyeja që e bën ende një parajsë të egër dhe të paprishur. Është një kanion që fsheh një plazh me rërë të bardhë duke krijuar një kontrast me ujërat bruz dhe të kristaltë

Borshi është një fshat i afërt me resorte të tjera si Fterra, Piqeras dhe Qeparo dhe ofron, përveç një plazhi të mrekullueshëm, shumë aktivitete si lundrimi, kanoe, kajak dhe ski jet në ditë, muzikë (si Festivali i Jugut në natyrë) dhe zjarre në plazh në mbrëmje

Qyteti i fundit i Shqipërisë përpara kufirit me Greqinë, Saranda ndodhet pikërisht përballë Korfuzit. Ajo është e njohur për qendrën e saj të këndshme të qytetit, me shëtitoren e saj për këmbësorë të mbikqyrur nga shumë hotele dhe restorante, por mbi të gjitha për plazhet e mrekullueshme në rrethinën e saj të afërt.

Velipoja, disa dhjetëra kilometra larg Shkodrës, është qyteti klasik bregdetar shqiptar: shumë shërbime, një plazh i gjatë dhe çmime të arsyeshme. Plazhi është një nga më të mëdhenjtë dhe më të njohurit në Shqipëri dhe ofron një sërë aktivitetesh ujore, duke përfshirë surfing, kajak, zhytje dhe snorkeling.

Plazhi i Shëngjinit është një plazh i bukur shtatë kilometra larg qytetit historik të Lezhës, i famshëm për rreth 300 ditë me diell në vit. Është një vend me një peizazh të bukur dhe një det të pastër.

Shtrirja e plazhit dhe shtrati i detit të Lalzit janë të mbushura me rërë të imët dhe të butë. Nga bregu ka një pamje piktoreske të maleve, halore dhe livadheve të gjelbra.

Vlora është një nga destinacionet më të ngarkuara bregdetare në Shqipëri gjatë verës dhe ndodhet përgjatë bregdetit jugor, në fillim të asaj që quhet Riviera Shqiptare.

Plazhi, me rërë të përzier me guralecë, është shumë i gjatë – është gjiri më i gjatë në Shqipëri – dhe gjatë muajve të verës është i ngritur me shezlong dhe çadra.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...