SEZONI TURISTIK SHTON NUMRIN E BIZNESEVE

Sezoni turistik ka shtuar numrin e bizneseve që operojnë në Qarkun e Lezhës, ku 600 është numri i subjekteve që operojnë vetem në sektorin e turizmit.Të dhënat janë bërë publike nga Drejtoria Rajonale e Tatimeve në Lezhë Oliana Moriseni, gjatë mbledhjes së komitetit rajonal të zhvillimit të turizmit.Numri i subjekteve që deklarojnë të ardhurat është rritur ndjeshem, por ka ende pune për të bërë në këtë drejtim tha Moriseni.

Problem për Drejtorinë rajonale të Tatimeve në Lezhë mbetet prezenca e qytetareve me çelesa nëpër rruget e Shëngjinit, të cilët lëshojnë banesa me qira për pushuesit duke shmangur taksat.

Sezoni turistik ka rritur dhe numrin e të punësuarve kryesisht në zonen e Shëngjinit, ndonëse bizneset kanë hasur vështiresi për të siguruar stafin.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...