SAMRISHT, NË 10 VITE EMIGROI 65% E POPULLSISË

Në fshatin Samrish, të njësisë administrative Dajç në 10 vitet e fundit ka emigruar pothuaj 65% e popullsisë. Kryetari I fshatit, Tomë Pjetrani tha se shkak për këtë fenonem ka ndikuar në rënien e ekonomisë së fshatit.

Shkak për emigrimin në masë u bënë kryesisht përmbytjet e vitit 2010 ku me qindra familje u dëmtuan dhe nuk morën shpërblimet, tregon kryetari Pjetrani.

Ai ka një thirrje për institucionet që të krijojnë kushte për rikthimin e emigranëtve në vendlindje.

Samrishti është një nga fshatrat e njësisë administrative Dajç I cili është prekur në masë nga emigrimi. Ndërkohë, që familjet e reja kanë emigruar, në këtë fshat kanë mbetur vetëm banorë të moshës së tretë.

 

Hashashi në ballkonin e Encës/ Muharrem Ahmeti rrëfen të vërtetën ….

Artisti i madh i muzikës orient Muharrem Ahmeti ishte i ftuar special në D-Night në sezonin e tretë. Një ndër këngëtarët më të preferuar të...

Luana Vjollca në një darkë romantike, por kush është fatlumi?

Moderatorja shqiptare, Luana Vjollca është në qendër të vëmendjes pasi po përflitet për emisionin e saj të ri, "Love Island". Ajo është mjaft aktive në...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Pse? Ermal Fejzullahu anulon dy koncerte në Itali

Ermal Fejzullahu ka anuluar dy koncerte në Itali. Lajmin...

FOTO/ Me një vajzë në krahë, Luizi zbulon se kush e bën biond

Fituesi i edicionit të dytë, të spektaklit televiziv "BBV",...

Luana Vjollca në një darkë romantike, por kush është fatlumi?

Moderatorja shqiptare, Luana Vjollca është në qendër të vëmendjes...

Zbulohet “molla e sherrit” mes Luizit, Arbanës dhe Eduardit

Fituesi i spektaklit televiziv "BBV2", Luiz Ejlli ka...