“Ujëra të kristalta”, mediat e huaja sugjerojnë plazhet e Shqipërisë për pushime

Po kërkoni një destinacion plazhi për pushimet tuaja të ardhshme? Plazhet e Shqipërisë janë në bujë mes atyre që kërkojnë destinacione alternative në Evropë. Me më shumë se 100 km vijë bregdetare, nuk duket e vështirë të gjesh plazhe ku dëshiron të humbasësh, apo jo?

Ujëra të tejdukshëm blu bruz, guralecë… Plazhet e panjohura deri pak vite më parë të Shqipërisë, po kthehen në një destinacion në modë. Sidomos ato që ndodhen në jug në atë që njihet si Riviera Shqiptare. Të lagura nga deti Jon, ato janë më të njohurat, disa aq shumë sa në sezonin e lartë është e vështirë t’i aksesosh dhe të fitosh një terren.

Advertisements

Ka qenë shumë e vështirë për ne të zgjedhim vetëm shtatë plazhe dhe me siguri do të kthehemi në plazhet e Shqipërisë në një moment për t’ju treguar shumë të tjera që ia vlen t’i vizitoni. Disa prej tyre i kemi zgjedhur për shërbimet e tyre, të tjera për bukurinë dhe të tjera për mundësitë e ushtrimit të sporteve ujore që ofrojnë.

Advertisements

Indeksi

1 Plazhi i Palasë

2 Plazhi Gjipe

3 Plazhi Llamani

4 Plazhi i Porto Palermos

5 Plazhi i Borshit

6 Plazhi i Lukovës

7 Plazhet e Ksamilit

8 Plazhi i Palasë

Plazhi Palasa është një plazh i gjatë dhe i gjerë në perëndim të qytetit me të njëjtin emër. Është plazhi më verior i Rivierës dhe është në zhvillim të plotë; Vitet e fundit janë ndërtuar hotele dhe restorante që tërheqin turistë të shumtë. Një pjesë e plazhit është privat, një pjesë është publike. Nuk është më i bukuri në listë, por ka një horizont spektakolar malor dhe shërbime të shumta: nga udhëtimet me varkë deri tek mundësia e ushtrimit të sporteve të ndryshme ujore dhe sporteve ekstreme, si p.sh. paragliding në rrethinat e tij.

Plazhi i Gjipesë

Në jug të qytetit të Dhërmiut ndodhet Plazhi i Gjipesë, një plazh simpatik që mund të arrihet vetëm duke ecur përgjatë një rruge gurore, me makinë 4×4 ose me det. Kjo karakteristikë do të thotë se ruan njëfarë privatësie, megjithëse nuk i mungon një tezgë e vogël që ofron vaktet. I frekuentuar nga të rinjtë që qëndrojnë shpesh në një kamping të vogël aty pranë, ofron një mjedis alternativ.

Plazhi i Llamanit

I vendosur mes dy kodrave , Plazhi i Llamanit ka shumë bukuri dhe të gjitha shërbimet që mund të dëshironi: marrja me qira e ombrellave, shezllonet e diellit, varkat me pedale… Është një plazh i njohur si nga vendasit ashtu edhe nga turistët që mund të japin një pasqyrë të mirë të vendasve. ushqim në një nga restorantet e saj. Mund të arrini me makinë dhe nuk do të keni shumë probleme për të parkuar, pasi ka një parking të madh dhe falas.

Plazhi i Porto Palermos

Një kështjellë e ndërtuar në vitin 1800, ajo nxjerr në pah bukurinë e Porto Palermos dhe e kthen atë në një set filmi. I vendosur në bregdetin jugor të Shqipërisë, midis qyteteve të Himarës dhe Sarandës, ky gadishull i bukur dhe grupi i limaneve që ai strehon janë ideale për të pushuar për disa ditë, duke notuar apo snorkeling falë detit të pastër.

Plazhi i Borshit

Shtatë kilometrat e tij e bëjnë atë plazhin më të madh në të gjithë vendin. E vendosur në jug të Himarës, çdo verë pret turistë të shumtë që bien në dashuri me natyrën e saj të bollshme dhe ujërat e saj blu të pastër kristal. Ujërat e cekëta që e bëjnë atë një destinacion ideal për familjet që mund të shijojnë zonat e ngarkuara me hamak dhe çadra, baret e plazhit, restorantet…

Plazhi i Lukovës

Lukova është një plazh shumë komod pasi ka një parking të madh dhe disa bare plazhi ku mund të uleni për të ngrënë ose për të pirë një pije të ftohtë. Është një nga të paktët plazhe me rërë në Shqipëri, megjithëse më tërheqës janë ujërat e tij të kristaltë dhe perëndimet e diellit. Ata thonë se aty dëshmohet një nga perëndimet më të bukura të diellit në Shqipëri .

Plazhet e Ksamilit

Ksamili është kthyer në një destinacion mjaft të pëlqyer vitet e fundit plot vendas ku mund të shijoni pushimet tuaja. Shumë i aksesueshëm si me makinë ashtu edhe me transport publik, ofron një plazh kryesor me rërë të imët të bardhë të lagur nga ujërat smerald. Sigurisht, harroni të shkoni në sezonin e lartë nëse nuk keni një buxhet të rehatshëm. Plazhi është i pushtuar nga shezlongët dhe çadrat me pagesë me çmime mjaft të larta në krahasim me destinacionet e tjera në vend.

Dëshironi të udhëtoni në vend dhe të njihni një nga plazhet e shumta në Shqipëri? Nëse do ta bëni, mos u zgjat shumë për të përgatitur pushimet tuaja. Para disa vitesh Shqipëria ishte një destinacion i panjohur dhe shumë i lirë, por sot është gjithnjë e më i kërkuar

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...